Stoletá záhada vyřešena: Proč zabíjeli lidožraví lvi ze Tsavo?

19.04.2017 - Stanislav Mihulka

Co vedlo dvojici lvů bez hřívy, že se začali namísto zebrami krmit lidmi?

Lidožravý lev -<p>První zastřelený lev ze dvojice lidožravých šelem ve Tsavo</p>
Lidožravý lev -

První zastřelený lev ze dvojice lidožravých šelem ve Tsavo


Reklama

Před více než stoletím, v průběhu devíti měsíců roku 1898, terorizovali železniční dělníky v oblasti Tsavo africké Keni dva velmi nebezpeční lvi bez hřívy. Během té doby zabili nejméně 35 a možná až 135 lidí.

Co je k tomu vedlo? V minulosti se říkalo, že lvi přinutil zabíjet hlad a nedostatek potravy. Nedávné analýzy jejich pozůstatků, které dnes jsou součástí expozice The Field Museum v americkém Chicagu, ale vyprávějí jiný příběh.

TIP: Dravec nebo kořist? Pozná se to na očních zorničkách

Vědci totiž zjistili, že oba lvi, kterým se přezdívalo „The Ghost“ (anglicky duch) a „The Darkness“ (anglicky temnota) měli poškozené zuby a čelisti. Kvůli chatrnému zdraví zřejmě nemohli úspěšně lovit svou běžnou kořist, jako jsou zebry, pakoně nebo antilopy. Jako pragmatičtí predátoři se proto rozhodli, že se spokojí s neobvyklou, ale snadnější kořistí – lidmi.

 

Reklama

  • Zdroj textu:

    Live Science, Scientific Reports

  • Zdroj fotografií: The Field Museum



Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V minulosti sestávaly nejjemnější látky z více než dvou set vláken na centimetr čtvereční a zdobily je také výšivky. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Vedle pilota má Air Car pojmout i trojici spolucestujících. (foto: Profimedia/Lazzarini Design)

Revue

Mohutný výron koronální hmoty na snímku sondy SOHO

Vesmír

Archeologům se poprvé podařilo nalézt zbytky dřevěných hrotů z římské éry, které měly odradit útočníky. Hroty fungovaly podobně jako ostraný drát nebo žiletkový plot. (ilustrační foto: Unsplash, Hunter JamesCC0)

Věda

Pohled z planiny Omalos na vrcholky Bílých hor (Lefka Ori) s divokými růžovými tulipány (Tulipa bakeri) a fialovými sasankami věncovými (Anemone coronaria) v popředí. (foto: Cedrik a Štěpánka Haškovcovi - se souhlasem k publikování)

Příroda

Stříbro nalezené v Kutné hoře vedlo krále k vydání horního zákoníku a ražbě pražských grošů, „tvrdé měny“ středověku. (ilustrace: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907