Stoprocentně přesný: Nový krevní test na Alzheimera se neplete

12.06.2016 - Stanislav Mihulka

Bylo by skvělé rozpoznat Alzheimerovu chorobu na samotném počátku. Pomohou nám s tím krevní testy autoprotilátek?


Reklama

Alzheimer je tichý nepřítel. Tato neurodegenerativní choroba způsobuje poškození mozku pacienta dlouho předtím, než se naplno projeví její příznaky. Bývá to i celé desetiletí. Bylo by proto velmi žádoucí, kdybychom dokázali Alzheimera diagnostikovat v jeho ranných fázích.

Ukazuje se ale, že je to dost obtížné. Situaci by mohl dramaticky zlepšit krevní test, který je založený na autoprotilátkách, tedy protilátkách, které cílí na antigeny samotného organismu pacienta.

TIP: Jako ve Star Treku. Vědci vyvinuli trikodér na detekci rakoviny

Vědci vytipovali 50 autoprotilátkových ukazatelů, s nimiž lze rozlišit počínajícího Alzheimera od ranných stádií demence a roztroušené sklerózy se 100 procentní účinností. S 98 procentní přesností pak rozpozná Alzheimera od Parkinsova. Badatelé už svůj test ověřují v rozsáhlejší studii.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Gizmag, Rowan University, Alzheimer's & Dementia: Diagnosis, Assessment & Disease Monitoring

  • Zdroj fotografií: National Eye Institute

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Mezi chorobami přenesenými z lidí na zvířata dominují bakteriální infekce.

Zajímavosti

Technologie pro dálkový průzkum LiDAR odhalila pozůstatky intenzivně osídlené krajiny dávné kultury Casarabe, v dnešní západní Amazonii. (foto: German Archaeological Institute, H. PrümersCC BY 4.0

Věda

Střední Amerika

Asi nejobvyklejší (resp. nejsnáze množitelná a dostatečně barevná) rybka začátečníků je „paví očko“, „mečovka“ nebo „plata“. Právě ve středoamerických vodách žijí rozličné druhy snadno živorodých rybek, z nichž akvaristé vyšlechtili desítky či stovky barevných i tvarových variant. 

Paví očko, gupka, čili živorodka duhová (Poecilia reticulata) žije ve sladké i brakické vodě a nejen díky tomu je velmi tolerantní ke kvalitě vody v akváriu. (foto: Shutterstock)

Příroda

Vizualizace znázorňující (zatím nepotvrzený) exoměsíc u exoplanety Kepler-1625b-i.

Vesmír

Během vlády Ludvíka XIV. kvetla v Paříži živnost kartářkám, čarodějnicím i obchodníkům s jedy. Prodávala se zde dokonce speciální směs zvaná „prášek dědiců“. 

Historie
Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907