Bylo by skvělé rozpoznat Alzheimerovu chorobu na samotném počátku. Pomohou nám s tím krevní testy autoprotilátek?
Alzheimer je tichý nepřítel. Tato neurodegenerativní choroba způsobuje poškození mozku pacienta dlouho předtím, než se naplno projeví její příznaky. Bývá to i celé desetiletí. Bylo by proto velmi žádoucí, kdybychom dokázali Alzheimera diagnostikovat v jeho ranných fázích.
Ukazuje se ale, že je to dost obtížné. Situaci by mohl dramaticky zlepšit krevní test, který je založený na autoprotilátkách, tedy protilátkách, které cílí na antigeny samotného organismu pacienta.
TIP: Jako ve Star Treku. Vědci vyvinuli trikodér na detekci rakoviny
Vědci vytipovali 50 autoprotilátkových ukazatelů, s nimiž lze rozlišit počínajícího Alzheimera od ranných stádií demence a roztroušené sklerózy se 100 procentní účinností. S 98 procentní přesností pak rozpozná Alzheimera od Parkinsova. Badatelé už svůj test ověřují v rozsáhlejší studii.
Gizmag, Rowan University, Alzheimer's & Dementia: Diagnosis, Assessment & Disease Monitoring
VědaTechnologie pro dálkový průzkum LiDAR odhalila pozůstatky intenzivně osídlené krajiny dávné kultury Casarabe, v dnešní západní Amazonii. (foto: German Archaeological Institute, H. Prümers, CC BY 4.0)
PřírodaStřední Amerika
Asi nejobvyklejší (resp. nejsnáze množitelná a dostatečně barevná) rybka začátečníků je „paví očko“, „mečovka“ nebo „plata“. Právě ve středoamerických vodách žijí rozličné druhy snadno živorodých rybek, z nichž akvaristé vyšlechtili desítky či stovky barevných i tvarových variant.
Paví očko, gupka, čili živorodka duhová (Poecilia reticulata) žije ve sladké i brakické vodě a nejen díky tomu je velmi tolerantní ke kvalitě vody v akváriu. (foto: Shutterstock)