Nový ultrapřesný chirurg pomůže lidským lékařům v nejnáročnějších operacích
Supermikrochirurgie zahrnuje nesmírně delikátní rekonstrukční chirurgické zákroky, které musejí být extrémně přesné. Většinou jde o propojování ultratenkých cév, o průměru menším než 1 milimetr, aby se obnovila jejich původní funkce. Doposud to měli na starost ti nejlepší chirurgové, teď by jejich práci, alespoň z části, mohli převzít roboti, jako je nový systém Musa.
Supermikrochirurgického robota Musa vyvinul nizozemský startup Microsure. Musa nepracuje vyloženě autonomně. Je řízený chirurgem a přenáší pohyby jeho lidských rukou do precizních akcí robotických končetin. Hlavním důvodem využití takového robota je, že lidé roboti nejsou a i tomu nejlepšímu chirurgovi se může zatřást ruka. Když se na operování podílí Musa, měla by být supermikrochirurgie pro pacienta bezpečnější.
TIP: Čínský automatický zubař poprvé voperoval implantát bez lidské asistence
Jedním z častých využití supermikrochirurgie je léčba lymfedému, tedy otoku vzniklého narušením mízní soustavy, k němuž bohužel dochází například po léčbě rakoviny prsu. Tvůrci Musy otestovali jeho možnosti v klinickém testu, kterého se účastnilo 20 pacientů s lymfedémem, z nichž část operovali chirurgové s pomocí robota. Výsledky jsou velmi slibné a zákroky, na nichž se podílel Musa, významně zlepšily kvalitu života pacientů.
VálkaZ nových střel středního doletu Pershing II měli Sověti velké obavy. Na snímku Pershing II odpalovaný z vojenské základny White Sands Missile Range v Novém Mexiku, listopad 1982. (foto: U.S. National Archives, CC0)
HistorieVe dvacátých letech bylo auto považováno za velký luxus. Stálo totiž zhruba 20 000 korun a tedy zhruba stonásobek měsíční mzdy. (foto: Škoda Auto, CC0)
VědaNásledky virových infekcí jsou zřejmě zdrojem mnoha obtíží ve vyšším věku, včetně vyššího rizika vzniku Parkinsonovy nebo Alzheimerovy choroby. (foto: Shutterstock)
ZajímavostiCena za litr nejkvalitnějšího ručně vyráběného arganového oleje se může vyšplhat až k šesti tisícům korun. (foto: Unsplash, Chelsea shapouri, CC0)
VesmírVizualizace erupce na magnetaru. (ilustrace: NASA's Goddard Space Flight Center, CC BY-SA 4.0)