Udání? Do tlamy! Lví schránka v Dóžecím paláci sloužila k udávání spoluobčanů

15.12.2019 - Kateřina Höferová

Palác v Benátkách byl nejen sídlem dóžete, ale také pověstné Lví hlavy, která Vás mohla dostat před soud!

<p>Palác vypadá velmi křehce a romanticky. Jsou tady ale i sloupy, které jsou zbarveny dočervena... Prý to je krev tady umučených!</p>

Palác vypadá velmi křehce a romanticky. Jsou tady ale i sloupy, které jsou zbarveny dočervena... Prý to je krev tady umučených!


Reklama

V Benátkách je jedna z nekrásnějších staveb Evropy. Dóžecí palác s narůžovělou fasádou. Spodní patro působí, jako kdyby bylo z krajky. Horní je zase mohutné a těžké. Možná i tato nesourodost tolik podporuje unikátnost budovy. 

Tajná obvinění

Využití romantického paláce bylo velmi pestré. Své sídlo zde našli vládci Benátské republiky a benátská vláda. Když republika padla, našly tyto nádherné prostory další využití. Fungovalo zde vězení, mučírna, sídlo soudního dvora nebo benátské tajné policie. V jednom ze sálů je umístěna takzvaná Lví tlama. Schránka, kam mohli Benátčané vhazovat obvinění prosti svým spoluobčanům.

TIP: Středověké Benátky byly státem s přísně centrálním řízením

Policie věc prošetří, soud vyřkne verdikt. Vězení, mučírna i hladomorna jsou s palácem propojeny Mostem vzdechů. Ten je pojmenován podle všech vězňů, kteří s hlubokými povzdechy odchází do svých cel. Jedním z odsouzených byl i slavný milovník žen Casanova. Ten sice zemřel v Čechách a je tady i pochován, ale neminula ho ani krutá hladomorna. Důvod? Ženy! Popletl hlavu mnoha benátským kráskám. Nižšího i vyššího původu. A právě to se mu stalo osudným. Jedna z vdaných paniček si pustila pusu na špacír a trest na sebe nenechal dlouho čekat...

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Velryby se potápějí za potravou a z hlubin stoupají zpět, pouze když se potřebují nadechnout. U hladiny pak vypouštějí výměšky bohaté na železo a dusík, jež slouží fytoplanktonu k růstu. 

Zajímavosti

Zmrzlý skřivan ze severovýchodní Sibiře

Věda

Šílený Mike s raketou na parní pohon

Vesmír

 Rozbíjení zvonů v rámci jejich rekvizice, Čechy 1915

 

Válka

Dvojbarevné oko

Sibiřský husky se pyšní zářivýma modrýma nebo hnědýma očima, přičemž se občas stává, že každé oko má jinou barvu. Dokonce dochází i ke křížení přímo v jednom oku, kdy je část modrá a zbytek hnědý. Psi jsou částečně barvoslepí a vidí některé odstíny žluté a modré. Ostatní barvy se jim jeví jako odstíny šedi.  

Zajímavosti

Brusinky s citrusy fungují jako účinná dezinfekce

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907