Udání? Do tlamy! Lví schránka v Dóžecím paláci sloužila k udávání spoluobčanů

Palác v Benátkách byl nejen sídlem dóžete, ale také pověstné Lví hlavy, která Vás mohla dostat před soud!

15.12.2019 - Kateřina HöferováV Benátkách je jedna z nekrásnějších staveb Evropy. Dóžecí palác s narůžovělou fasádou. Spodní patro působí, jako kdyby bylo z krajky. Horní je zase mohutné a těžké. Možná i tato nesourodost tolik podporuje unikátnost budovy. 

Tajná obvinění

Využití romantického paláce bylo velmi pestré. Své sídlo zde našli vládci Benátské republiky a benátská vláda. Když republika padla, našly tyto nádherné prostory další využití. Fungovalo zde vězení, mučírna, sídlo soudního dvora nebo benátské tajné policie. V jednom ze sálů je umístěna takzvaná Lví tlama. Schránka, kam mohli Benátčané vhazovat obvinění prosti svým spoluobčanům.

TIP: Středověké Benátky byly státem s přísně centrálním řízením

Policie věc prošetří, soud vyřkne verdikt. Vězení, mučírna i hladomorna jsou s palácem propojeny Mostem vzdechů. Ten je pojmenován podle všech vězňů, kteří s hlubokými povzdechy odchází do svých cel. Jedním z odsouzených byl i slavný milovník žen Casanova. Ten sice zemřel v Čechách a je tady i pochován, ale neminula ho ani krutá hladomorna. Důvod? Ženy! Popletl hlavu mnoha benátským kráskám. Nižšího i vyššího původu. A právě to se mu stalo osudným. Jedna z vdaných paniček si pustila pusu na špacír a trest na sebe nenechal dlouho čekat...


Další články v sekci