Udání? Do tlamy! Lví schránka v Dóžecím paláci sloužila k udávání spoluobčanů

15.12.2019 - Kateřina Höferová

Palác v Benátkách byl nejen sídlem dóžete, ale také pověstné Lví hlavy, která Vás mohla dostat před soud!

<p>Palác vypadá velmi křehce a romanticky. Jsou tady ale i sloupy, které jsou zbarveny dočervena... Prý to je krev tady umučených!</p>

Palác vypadá velmi křehce a romanticky. Jsou tady ale i sloupy, které jsou zbarveny dočervena... Prý to je krev tady umučených!


Reklama

V Benátkách je jedna z nekrásnějších staveb Evropy. Dóžecí palác s narůžovělou fasádou. Spodní patro působí, jako kdyby bylo z krajky. Horní je zase mohutné a těžké. Možná i tato nesourodost tolik podporuje unikátnost budovy. 

Tajná obvinění

Využití romantického paláce bylo velmi pestré. Své sídlo zde našli vládci Benátské republiky a benátská vláda. Když republika padla, našly tyto nádherné prostory další využití. Fungovalo zde vězení, mučírna, sídlo soudního dvora nebo benátské tajné policie. V jednom ze sálů je umístěna takzvaná Lví tlama. Schránka, kam mohli Benátčané vhazovat obvinění prosti svým spoluobčanům.

TIP: Středověké Benátky byly státem s přísně centrálním řízením

Policie věc prošetří, soud vyřkne verdikt. Vězení, mučírna i hladomorna jsou s palácem propojeny Mostem vzdechů. Ten je pojmenován podle všech vězňů, kteří s hlubokými povzdechy odchází do svých cel. Jedním z odsouzených byl i slavný milovník žen Casanova. Ten sice zemřel v Čechách a je tady i pochován, ale neminula ho ani krutá hladomorna. Důvod? Ženy! Popletl hlavu mnoha benátským kráskám. Nižšího i vyššího původu. A právě to se mu stalo osudným. Jedna z vdaných paniček si pustila pusu na špacír a trest na sebe nenechal dlouho čekat...

Reklama




Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Jaderný test z 25. července 1946 (označovaný jako „B – Baker“) se vůbec poprvé v dějinách uskutečnil pod hladinou moře. Američané při něm spustili bombu do hloubky 27 metrů a odpálili; naráz se tak vzedmulo půl milionu tun vody a 50 z 92 lodí bylo rozmetáno na prach. (foto: Wikimedia Commons, Library of CongressCC0)

Zajímavosti

Pouštní krajina s mustatilem v popředí snímku. Na podobném místě nalezli archeologové sedm tisíc let staré obětiště obsahující lidské a zvířecí ostatky. (foto: PLoS ONE, Melissa KennedyCC BY-SA 4.0)

Věda

Hrající si slůňata – stále v bezpečné blízkosti dohlížejících samic. (foto: Marek Velechovský - se souhlasem k publikování)

Příroda

V bitvě u Hradce Králové, známé také jako bitva u Chlumu či u Sadové, se na obou stranách dohromady utkalo na 430 000 mužů. S výjimkou bitvy u Lipska v roce 1813 nebojovalo nikde jinde za celé 19. století víc vojáků. (ilustrace: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Hvězdný terminátor představuje rozhraní mezi osvětlenou a neosvětlenou stranou planety. (ilustrace: University of California, Irvine, Ana LoboCC BY 4.0)

Vesmír

Když si někdo kýchne na Mount Everestu, jeho patogeny mohou na místě vydržet i staletí. (foto: Wikimedia Commons, TirthakanjiCC BY-SA 3.0 CZ)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907