Tým odborníků nizozemské techniky společně s experty z námořnictva vyvinuli zajímavý dron poháněný vodíkem s dlouhou výdrží
Drony s kolmým startem a přistáním bývají všestranné a praktické. Spojují dobré vlastnosti helikoptér a letounů s pevnými křídly. Tým odborníků nizozemské techniky Delft University of Technology (TU Delft) ve spolupráci s námořnictvem Royal Netherlands Navy a pobřežní stráží Netherlands Coastguard vyvíjí experimentální dron tohoto typu, který má díky pohonu s vodíkovým palivovým článkem prodloužený dolet.
Dron s třímetrovým rozpětím křídel a hmotností 13 kilogramů startuje a přistává vertikálně. Zároveň je to takzvaný „tail-sitter“, tedy stroj, který startuje a přistává ve vertikální poloze, čili na ocasních plochách. Pohon dronu zajišťuje celkem 12 rotorů, které jsou rozmístěné po křídlech. Testy ukázaly, že dron je schopný pokračovat v letu i přistát, i když několik motorů selže.
TIP: Program Tern: DARPA připravuje exotické drony s kolmým startem
Zdrojem energie dronu je 800wattový vodíkový článek. Tento článek je zásobován vodíkem z tlakové nádrže z uhlíkového kompozitu o obsahu 6,8 litru. Když dron letí horizontálně, motory jsou poháněné pouze palivovým článkem a zároveň za letu nabíjejí baterie na palubě dronu.
Pro starty a přistání potřebuje dron energii nejen z palivového článku, ale i z baterie. V nedávných testech u nizozemského pobřeží dron startoval z palubu lodě pobřežní stráže a pak nepřetržitě létal nad mořem 3,5 hodiny. V budoucnu by se podobné drony měly uplatnit při průzkumných a inspekčních letech nad mořem a pobřežím.
TU Delft
VálkaSzent István krátce předtím, než klesl ke dnu. V pozadí sesterský Tegetthoff. (foto: Wikimedia Commons, NHHC, CC0)
ZajímavostiDavidova socha Michelangela Buonarrotiho z let 1501–1504 je v současné době považována za jedno z nejlepších sochařských vyobrazení mužského těla v renesančním stylu. (foto: Wikimedia Commons, Benjamín Núñez González, CC BY-SA 4.0)
VědaLudwig Van Beethoven na obraze Josepha Karla Stielera z roku 1820. (foto: Wikimedia Commons, JK Stieler, CC0)
VesmírIlustrace zachycuje výron oblaku trosek po impaktu sondy DART (NASA) na povrch planetky Dimorphos. Obrázek vznikl s pomocí detailních snímků planetky, které pořídila kamera DRACO na palubě sondy DART těsně před impaktem. (zdroj: ESO, M. Kornmesser, CC BY-SA 4.0)