Americké námořnictvo v září dostane nejmodernější letadlovou loď světa

Největší letadlová loď na jaderný pohon za 13,5 miliardy dolarů vstoupí do služby v U.S. Navy na přelomu letošního léta a podzimu

10.04.2016 - Stanislav MihulkaAmerické námořnictvo se před časem rozhodlo vyměnit své letadlové lodě třídy Nimitz, které jsou ve službě už od sedmdesátých let. V roce 2009 proto v USA zahájili stavbu letadlové lodi USS Gerald R. Ford (CVN-78), která se stane vedoucí lodí třídy Gerald R. Ford.

Posádku nové letadlové lodi tvoří 4660 osob. Zhruba polovina z nich jsou námořníci a polovina letecký personál. Loď o délce 337 metrů a výtlaku 101 600 tun pohánějí dva jaderné reaktory, které ji mohou udělit rychlost přes 30 uzlů (56 km/h).

Obrannou výzbroj letadlové lodi představují raketové systémy i rychlopalné kulomety. Loď může pojmout 75 až 90 letadel, včetně stíhacích letounů F-35 JSF, úderných letounů F/A-18E/F Super Hornet, letounů pro elektronický boj EA-18G Growler, vrtulníků SH-60 Seahawk i bezpilotních dronů.

TIP: V USA testují i futuristický raketový torpédoborec USS Zumwalt

Loď, jejíž cena se vyšplhala na 13,5 miliardy dolarů, pokřtili 9. listopadu 2013 jménem 38. prezidenta USA. Osm dní poté ji spustili na vodu. Do služeb amerického námořnictva by měla vstoupit letos v září.

  • Zdroj textu

    U.S. Navy, Wikipedia

  • Zdroj fotografií

    U.S. Navy / Mass Communication Specialist 1st Class Patrick Grieco


Další články v sekci