Bahamská metropole Nassau: Růžová brána do Karibiku

Palmy, vynikající rum, oslnivě bílé pláže, luxusní butiky a vládní budovy natřené zásadně na růžovo. Bahamské město Nassau nabízí kromě průzračného moře i řadu historických skvostů, a nikoliv náhodou tak patří k vyhledávaným destinacím turistů z celého světa

06.05.2017 - Martin Nekola



Nassau je hlavním městem i komerčním centrem Baham – souostroví sestávajícího z víc než 700 ostrovů a ostrůvků i tisícovek lagun, atolů a útesů. Bahamy leží v Atlantském oceánu severovýchodně od Kuby a tradičně lákají turisty nejen z Evropy, ale především z Ameriky. A není divu – přímý let z Miami, Fort Lauderdale a dalších floridských letovisek trvá sotva hodinu

Movitější návštěvníci míří na některý z táhlých ostrovů, jež nabízejí rajskou přírodu i absolutní soukromí za zdmi luxusních resortů. Ti, kdo touží nejen po celodenním skotačení ve vlnách, volí zpravidla jako první zastávku metropoli Nassau. A rozhodně neprohloupí – ve městě se totiž nachází pověstná „brána“ do celého Karibiku. 

Touha utrácet

Nassau, dřív známé jako Charles Town (viz Bašta pirátů z Karibiku), se rozkládá v severovýchodní části ostrova New Providence. Město má sice asi jen 200 tisíc stálých obyvatel, každoročně jej však navštíví na dva miliony turistů. Obvykle připlouvají na gigantických zaoceánských parnících, vybaveni touhou relaxovat, ale i utrácet

Na sousedním ostrově Paradise Island, který s New Providence spojují dva mosty, se nachází jeden z největších a nejdražších hotelových komplexů na světě: Atlantis Paradise Island Resort nabízí neuvěřitelných 3 800 pokojů, akvapark a samozřejmě kasino. Pro turistický ruch Nassau je však podstatné, že se tamní náročná klientela dostane za necelou čtvrthodinku do centra města, a luxusní butiky na hlavních třídách tak mají žně. 

Impérium rumu 

Tepnou města se stala Bay Street, plná restaurací, barů a nejrůznějších obchůdků. Přes den je občas obtížné se na úzkých chodnících protáhnout kolem protijdoucích, večer se ovšem ulice zcela vyprázdní a naopak bývá problém najít otevřený podnik, kde si dát drink. 

Místní jsou neustále usměvaví, komunikativní a nápomocní, přičemž se neopomenou pochlubit krásami přírody i podvodního světa – a samozřejmě lahodností bahamského rumu. Destilerie na ostrově vyrábějí spoustu variant s exotickými příchutěmi, mezi nimiž nechybí mango, banány a vůbec nejpopulárnější kokos. Ostatně palmy se v Nassau tyčí doslova na každém kroku. 

Plž na všechny způsoby

Kdo zatouží po bahamském národním jídle, dřív či později jistě ochutná plže křídlatce velkého. Jeho maso, známé jako „conch“, se prodává grilované, dušené, vařené, v sendviči či jen tak syrové, naložené v zelenino-ovocném salátu. Chuťově připomíná něco mezi křupavým krabem a nedovařenou ústřicí, přičemž velké růžové lastury patří k oblíbeným suvenýrům a symbolům Baham. Hlavní „značkou“ souostroví a národním opeřencem se ovšem stal plameňák růžový, jehož maso naštěstí v restauracích ochutnat nelze – jeho obrázky však najdete téměř na všech pohlednicích. 

Po vydatném obědě se můžete pěšky projít na městskou pláž Junkanoo a zrelaxovat tam ve stínu plážového baru. Nejde ovšem o pouhé místo odpočinku, nýbrž také o důležitý veřejný prostor, kde se konají například oslavy Nového roku, kulturní festivaly či politické mítinky. Můžete tam rovněž naskočit do mikrobusu zvaného „jitney“, který kyvadlově křižuje celý ostrov, a za pár dolarů se svézt třeba až k šest kilometrů dlouhé pláži Cable Beach, u níž se tyčí ty nejluxusnější hotely. 

Po stopách dřevěných korábů 

Centrum Nassau nabízí celou řadu pamětihodností: Vévodí jim známý British Colonial Hilton Hotel, rozlehlá žlutá budova, jež se táhne přes několik bloků a funguje už od počátku 20. století pro vyvolenou smetánku. Hlavním vchodem na Marlborough Street mohou obyčejní smrtelníci nahlédnout alespoň do bohatě zdobené vstupní haly ve stylu art deco

Na Bay Street sídlí v historické budově s velkými hodinami nad vchodem také Straw Market – rušná krytá tržnice asi se 150 obchůdky. O poznání větší klid nabízejí kamenné vojenské pevnosti z 18. století Fort Charlotte a Fort Montagu. Procházka po hradbách, vyhlídky, děla namířená na moře a historické expozice vás snadno přenesou do dob, kdy okolní vody ještě brázdily dřevěné koráby. 

V růžových barvách 

Na Rawson Square se tyčí k nebi nepřehlédnutelná socha královny Viktorie a za ní se rozkládá růžově natřené sídlo parlamentu. Zmíněná barva je přitom typická i pro většinu dalších vládních budov ve městě

Chladivým úkrytem před pražícím sluncem vás přivítá několik muzeí: K nejoblíbenějším patří muzeum pirátství, kde celý jeden sál obsadila replika korzárské lodi. Doplňuje ji interaktivní prohlídka pirátské základny, plné uloupených pokladů. V minulosti se na Bahamy také nedobrovolně dostalo až dvacet tisíc lidí určených pro práci na plantážích. Temnou stránku historie jinak slunného místa přibližuje například Nassau Public Library and Museum, jež sídlí v jedné z nejstarších staveb města: Nenápadná osmiúhelníková věžička (přirozeně s růžovým nátěrem) se skrývá v aleji palem a původně sloužila jako věznice. 

Cestující svatostánek 

Pokud se vydáte pěšky do kopce po Elisabeth Avenue a vystoupáte po schodišti Queen’s Staircase, můžete lépe poznat i život místních. Na příkrých historických schodech vystavěných mezi hrozivými skalními stěnami možná po setmění nabudete dojmu, že míříte rovnou do pekla. Nahoře se však nebe opět rozjasní a vy se ocitnete v rezidenční čtvrti, pouhých pár kroků od 38 metrů vysoké vodní věže. Ačkoliv vznikla už před 90 lety, stále slouží jako tisícilitrový rezervoár pro případ sucha. 

Za zastávku stojí i Christ Church Cathedral na George Street. Honosný svatostánek, největší na celých Bahamách, se dočkal už své páté podoby a umístění: Dříve v historii byl několikrát zničen a stěhoval se na různá místa. 

Hlavní město šnorchlování

Až prozkoumáte všechna zajímavá zákoutí Nassau, můžete si pobyt zpestřit i zajímavou projížďkou na člunu na nedaleké ostrůvky Rose Island, Pearl Island či Salt Cay. Rázem se tak ocitnete uprostřed pravého karibského ráje, kde vaší jedinou starostí bude, abyste při šnorchlování v průzračné vodě nepropásli pohled na barakudu zblízka. Podobný zážitek vám může nabídnout jen málokteré hlavní město světa… 

Bašta pirátů z Karibiku

Pro Evropany se historie místa začala psát již koncem 15. století. U nedalekého ostrůvku San Salvador totiž v říjnu 1492 přistál Kryštof Kolumbus a „objevil Ameriku“. O rajské souostroví se nejdřív přetahovali Španělé s Angličany a úkryt před spravedlností tam nacházeli zejména bukanýři přepadávající lodě v celém Karibiku. 

Stálí obyvatelé se na ostrově New Providence usídlili až v roce 1640, načež se pustili do pěstování tabáku, bavlny a cukrové třtiny. První osadu – Charles Town – srovnali roku 1685 Španělé se zemí a z jejích trosek pak vyrostlo nové město, Nassau. Hospodářský význam ostrova, dlouhého pouhých 33 kilometrů a širokého jedenáct, pomalu rostl. Nassau se změnilo ve vyhledávané přístaviště, přestože tam dál řádily pirátské škunery. Období prosperity nastalo především v letech 1919–1933, kdy v USA platila prohibice, a lahodný bahamský rum lákal tisíce žíznivých návštěvníků. Britská nadvláda trvala až do roku 1972: Tehdy Lynden Pindling, označovaný za otce národa, dovedl jako premiér ostrovní stát k úplné nezávislosti. 

Očekávání vkládaná do nové éry se však zcela nenaplnila – země trpěla vysokou mírou inflace i korupce a situaci nezlepšoval ani fakt, že přes ni vedla drogová trasa z Kolumbie do USA. Dnes patří Bahamy mezi bohatší státy Karibiku, přičemž profitují především z turistického ruchu. Tamním úředním jazykem je angličtina, která má stále blíž k britské verzi než k americké.

  • Zdroj textu

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií

    Shutterstock, archiv autora


Další články v sekci