Reklama


Balony svobody nad ČSR: Jak vypadaly letákové kampaně Svobodné Evropy?

16.05.2017 - Prokop Tomek

Tištěné materiály ze Západu k nám v éře komunismu putovaly skutečně důmyslnou cestou!

Letáková kampaň - Letákové operace vyvolávaly v totalitním režimu s jeho tuhou cenzurou zuřivé reakce
Letáková kampaň - Letákové operace vyvolávaly v totalitním režimu s jeho tuhou cenzurou zuřivé reakce

V letech 1951–1956 směřovalo nad Československo několik letákových kampaní Svobodné Evropy. Na naše území se dostávaly nápaditým způsobem pomocí malých balonů. Říkalo se jim také „balony svobody“, kterou svým volným pohybem vzduchem bez ohledu na hranice symbolizovaly.

Propaganda bez hranic

V roce 1949 v USA vznikl Národní výbor pro svobodnou Evropu. Známé rozhlasové vysílání bylo jen jednou z jeho aktivit. Další se zabývala produkcí a šířením tištěných materiálů v USA i za železnou oponou v Evropě. Pošta ze zahraničí byla cenzurována a veškerý nepřijatelný obsah zásilek se ničil. Cestovat mohl málokdo a převážet takto materiály bylo riskantní a neefektivní. Zbývala cesta vzduchem. Vysílání letáků se stalo jednou z metod psychologické války. Počátkem padesátých let se americká vláda i takto snažila čelit komunistické popagandě.

Nová kruciáta

Vypouštění balonů s letáky z malých základen v Bavorsku organizovala servisní a propagační organizace Svobodné Evropy s názvem Crusade for Freedom (Tažení za svobodu). Do Československa směřovaly celkem tři balonové operace. První se jmenovala Větry svobody (Winds of Freedom) a uskutečnila se v létě roku 1951. Za dva týdny přinesly balony nad Československo více než 11 milionů letáků. Druhou byla Prospero podle hrdiny Shakespearovy hry Bouře, kterému slouží vzdušný duch Ariel. Operace využila neklidu v Československu po měnové reformě v červnu 1953 a protestů proti pracovním podmínkám dělníků ve Východním Německu.

Poslední operace nesla název Veto,jenž se symbolicky vztahoval k nedemokratickým volbám, plánovaným v Československu na květen a listopad 1954. Vypouštění balonů začalo 29. dubna 1954. Tato akce byla nejrozsáhlejší i nejpropracovanější. Původní program byl rozšířen také na následující roky a přinášel každých čtrnáct dní a později jednou měsíčně letákový časopis Svobodná Evropa. Od dubna 1954 do října 1956 vyšlo 57 čísel. S balony putovaly i různé příležitostné tisky, například vánoční brožury s obrazovými reprodukcemi a ukázkami z děl zakázaných a exilových spisovatelů a básníků.

Konec nadějí

Svobodná Evropa podnikla podobné, ale rozsahem menší projekty cílené do Maďarska a Polska. Po potlačení protikomunistického povstání v Maďarsku na konci roku 1956 čelila kritice za svou politiku, která mohla za železnou oponou vzbuzovat přílišné naděje. Přestože se obvinění nepotvrdila, nastala podstatně větší kontrola další činnosti Svobodné Evropy. Vysílání balonů s letáky nadobro ustalo.

  • Zdroj textu: Živá historie 6/2016
  • Zdroj fotografií: VHÚ, archiv autora, Archiv MZV, Sbírky RFE/RL Hoover Institution Archives

ReklamaReklama

Aktuální články

Počet lidí holdujících rizikovému pití se mezi Afroameričany zdvojnásobil, mezi ženami je nárůst o 84 % a mezi seniory dokonce o 107 %.

Zajímavosti

Zmrzlý měsíc planety Saturn skrápějí pořádné deště

Vesmír

Slabým místem hrochů jsou zákeřné infekce

Příroda

<p>Royal Navy ostřelovalo palác zanzibarského sultána, načež poslali ke dnu i jedinou nepřátelskou loď. Na snímku pre-dreadnought <em>HMS Hood</em></p>

Válka

Filip IV. obvinil templáře z kacířství, zabavil jejich majetek a řád zrušil

Historie

Vlny způsobené hurikánem Ophelia dosahují až desetimetrové výšky.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907