Božská Scarlett s bolavou duší: Vivien Leighová trpěla bipolární poruchou

Přestože Vivien Leighová natočila řadu filmů, pro většinu diváků zůstává Scarlett O'Harovou

01.02.2020 - Kateřina HöferováHollywoodské hvězdy černobílých filmů se staly ikonami. Jejich život fascinoval tenkrát stejně jako dnes. Ne vždy ale sláva znamenala bezstarostný život. Prožívaly divoké avantýry, nešťastné lásky, vzestupy i pády. Jedna z nejslavnějších hereček 30. a 40. let 20. století, podmanivě krásná Vivien Leighová, měla skvěle rozjetou kariéru, když udeřila nemoc. 

Zrádná psychika

Tato vzorná dívenka se narodila v In­dii. Studuje po celé Evropě a hovoří několika jazyky. Herectví vystuduje na královské akademii. Po škole se celkem slušně zapíše po povědomí britských divadel. Provdá se za bohatého advokáta, porodí dceru Suzanne a žije spokojeným životem. Až do osudného natáčení...

Lavrence Oliviere a Vivien Leighová se setkají ve  filmu Požár nad Anglií. Po čtyřech letech utajovaného vztahu se oba rozvádějí. Všechno je ideální. Mohou žít spolu, Vivien dokonce natočí svůj nejslavnější  film – Jih proti Severu. Za roli Scar­lett O'Harové dostává Oscara! Ale přece jen... Něco tady nesedí. Něžná kráska trpí bipolární poruchou.

TIP: Za oceánem: Marlene Dietrichová prorazila i díky strachu z nacistů

Psychické onemocnění, které se projevuje častým střídáním nálad. Navíc má diagnostikovanou tuber­kulózu. Tato kombinace se jí nako­nec stane osudnou. Zůstává sama. Producenti s jejím obsazením váhají. Hysterické výbuchy jsou častější a častější. V noci chce jít na toaletu, její plíce je ale naplněna tekutinou. Vivien padne do bezvědomí a udusí se. Kráska stříbrného plátna opouští svět ve svých třiapadesáti letech.


Další články v sekci