Chameleon Jacksonův: Třírohý bojovník z vysokohorských lesů východní Afriky

Při pohledu na chameleona Jacksonova si člověk okamžitě všimne tří výrazných rohů, z nichž dva vyrůstají nad očima a třetí nad nosem, respektive nad ústy. Vybaveni jsou jimi téměř výhradně samci a využívají je velmi intenzivně.

25.03.2024 - Marek TeličkaSamičky chameleona Jacksonova (zvaného též třírohý, Chamaeleo jacksonii) rohy nemají vůbec, případně jsou velmi nevýrazné. Samci se bez nich ale neobejdou a využívají hrozivě vyhlížející výrůstky při vzájemných soubojích. Chameleoni Jacksonovi jsou totiž teritoriální a své území si důrazně brání. K podobným soubojům dochází i v případě, že dva nápadníci mají zájem o stejnou samičku.

Na začátku střetu se k sobě nepřátelé natočí bokem, nafouknou tělo, stočí ocasy a změní barvy do intenzivnějších odstínů. Také otevřou ústa, aby ukázali výrazné barvy uvnitř. Syčí na sebe a vyrážejí hlavami dopředu.

Často dojde k tomu, že už v této fázi submisivní z dvojice ustoupí, snaží se ukrýt, ztuhne, nebo uteče. Jestliže ale dojde ke skutečnému střetu, použijí bojovníci svoje rohy, jimiž se snaží sestrčit jeden druhého z větve dolů. Následky těchto útoků nebývají fatální, ale často končívají zraněním některého nebo obou zápolících.


Další články v sekci