Chaplinova lolitka Oona O´Neilová: Kvůli svatbě s komikem ji otec vydědil!

Když se brali, bylo Ooně O´Neilové osmnáct, Charlesi Chaplinovi čtyřiapadesát. Přesto spolu měli osm dětí a šťastně prožili zbytek života.

03.10.2018 - Eva KentováJe Charlie Chaplin „na holčičky“? Vždyť tři z jeho čtyř manželek byli v době sňatku ještě „náctileté“. Hledá Oona v muži starším o třicet šest let náhradu za otce, slavného dramatika Eugena O´Neilla? Ten ji a matku opustil, když jí byly jen dva roky. Tyhle otázky si v roce 1943 kladou nejen novináři, ale celá hollywoodská společnost. V červnu toho roku se totiž žení slavný filmař s mladičkou krásnou dívenkou z lepší společnosti.

Oona O´Neilová chodila se spisovatelem Salingerem a režisérem Orsonem Wellsem. Salinger ostatně její manželství s Chaplinem nikdy nezkousne. „Šedivý Chaplin se doma vyvaluje na šifonéru jak mrtvá krysa. Je to asi nejapný popis, ale je mi jí líto, škoda její mladosti a krásy,“ popisuje dojmy ze své návštěvy u novomaželů.

Oona to ale vidí jinak: „Moje jistota a pocit bezpečí u Charlieho nepramení z jeho moci nebo bohatství. Důvodem je právě věkový rozdíl, což mi jistě potvrdí spousta mladých dívek, provdaných za starší muže. Moje dětství nebylo šťastné a on mi dal dar smíchu.“

Se stejnou jistotou to prohlašuje i po dvaceti letech manželství, v roce 1962: „Lidé si myslí, že mi nahrazuje otce, ale v tomto domě nepřemýšlíme o věku. Zcela jistě ve mně není otcovská fixace. On díky mě mládne a naopak já jsem díky němu dospělá,“ vysvětluje Oona. „Opravdu nikdy nepřemýšlím o jeho věku, jen narozeniny jsou pro mě pokaždé šok. To ale neznamená, že necítím, jak se na nás lidé dívají s rozpaky.“

Praní špinavého prádla

Bodejť by se nedívali. Chaplinovou první ženou je šestnáctiletá Mildred Harrisová, herečka z filmu Čaroděj ze země Oz. Jemu je v té sobě devětadvacet. Za dva roky následuje bouřlivý rozvod. „Je to lesba,“ tvrdí Chaplin. „Je to sexuální maniak,“ oplácí ona.

Další Charlieho manželkou se stane šestnáctiletá, v době svatby těhotná Lita Greyová, herečka, které chtěl dát roli. Rozvod je také příšerný a stojí ho milion dolarů. Ve více než čtyřicetistránkové obžalobě přiřkla Lita manželovi všechny představitelné sexuální zvrhlosti a hříchy. Obžalovací spis vychází dokonce v malém knižním vydání. To aby si ho mohl s gustem přečíst celý svět… Chaplinův životopisec Joyce Milton napsal: „Tohle manželství inspirovalo Vladimira Nabokova k napsání románu Lolita.“

Další manželka je naštěstí zletilá. Herečce Paulette Godardové dává Chaplin roli a tím i věčnou slávu v Moderní době a Diktátorovi. Po čase se rozcházejí, tentokrát však v dobrém.

Další aférka se mu ovšem velice nevyplácí. Herečka a přítelkyně mocných mužů Joan Barryová je také mladá a krásná a povahou podobná Chaplinově matce. Je přinejmenším podobně nevypočitatelná. A jak se později ukáže, trpí stejně jako jeho matka duševní chorobou. Charlieho začíná pronásledovat a žaluje ho o otcovství. Krevní testy vycházejí negativně, Chaplin je ale stejně odsouzen k placení alimentů. A bulvární tisk má opět žně.

V té době už ale potkává Oonu. Nejdříve u ní nachází podporu v těžkých chvílích. Zamilovanost na sebe nenechá dlouho čekat. A pointa? Manželství, kterému každý prorokuje jen pár měsíců, vydrží 34 let a přinese osm dětí. 

Dva tisíce žen

Není pravda, že by měl Chaplin vztahy jen s lolitkami. „Mou postelí prošly dva tisíce žen,“ chlubí se sám na konci života. Ano, oženil se postupně se třemi velmi mladými dívkami. Ale možná proto, že si – na rozdíl od jeho vyzrálejších partnerek – chtěly vzít ony jeho.

Proč byl Chaplin celý život fascinován právě mladičkou krásou? Jeho dcera Geraldine poznamenává: „Otec opravdu miloval mladé dívky, jejich čistotu, krásu a nevinnost, byl to věčný romantik.“ Jeho dlouholetý kameraman Rollie Totheroh zase říká: „Chaplin si vybírá mladé dívky proto, že je strašně nejistý sám sebou. Myslí si, že ženy může svést jen tehdy, když má nad nimi převahu  jako režisér a muž schopný z nich udělat hvězdu.“ 

Existuje i názor, že Charlie celý život hledal nápodobu své matky. Hannah Chaplinová byla subreta ve varieté, kde vystupovala pod uměleckým jménem Lily Harleyová. Otec Charles byl operetní zpěvák. Ženu s dětmi opustil rok po Charlieho narození a posléze se upil k smrti. Hannah celý život trpí depresemi a později i duševní chorobou. Charles i jeho bratr Sydney se jí snaží všemožně pomáhat z chudoby. V dětství oba často trpí hladem, nějakou dobu žijí v chudobinci. Charlie se objevuje poprvé na jevišti v pěti letech. Tehdy za matku zpívá, když jí zradí hlas. Po mnoha letech je pak šťastný, když jí v Hollywoodu může nabídnout luxus, o jakém se jí nesnilo. Charlieho vkus na ženy byl tedy možná podmíněn celoživotním hledáním krásné, něžné a mladičké dívky, kterou může ochraňovat. Vyšlo to až s tou poslední, s Oonou.

  • Zdroj textu

    Historická červená knihovna

  • Zdroj fotografií

    Wikipedie


Další články v sekci