Reklama


Chcete letět příští rok na Mars? NASA nabízí bezplatné palubní lístky

11.10.2017 - Martin Reichman

Letět na Mars se nepoštěstí každému. Americká NASA nyní nabízí palubní lístky zdarma. Stačí se jen zaregistrovat na stránkách vesmírné agentury a cesta k rudé planetě je otevřená

NASA obyčejným smrtelníkům zařídí zaslání jejich jména na Mars.
NASA obyčejným smrtelníkům zařídí zaslání jejich jména na Mars.

Celá věc má pochopitelně malý háček – jde toliko o cestu virtuální. NASA zanese vaše jméno na na mikročip v novém marsovském robotu InSight, který je dopraví na povrch rudé planety. První vlnu zápisů NASA spustila už v roce 2015, kdy se nechalo nabídkou NASA zlákat více než 825 000 lidí. 

InSight měl být na Mars vyslán původně už v prosinci 2015, ale kvůli technickým problémům byla mise odložena až na rok 2018. Díky odkladům mohl být přidán ještě druhý mikročip, který bude možné zaplnit jmény dalších pozemšťanů. Pokud už nyní vše půjde podle plánu, přistanou virtuální pozemšťané na Marsu v listopadu 2018. Pokud se chcete této události zúčastnit, měli byste si pospíšit – uzávěrka registrací je 1. listopadu.

„Mars naplňuje nadšením fanoušky vesmírných letů všeho věku,“ řekl vedoucí mise Bruce Banerdt. „Tato možnost z nich učiní součást kosmické lodě, která bude zkoumat vnitřek rudé planety,“ dodal Banerdt.

TIP: Jak dlouho trvá cesta na Mars? Kdo se tam dostal nejrychleji?

Robot InSight bude plnit především vědecké úkoly. Vědci si od něj slibují nové informace o vzniku Marsu a nepřímo také Země. Součástí zařízení bude seizmograf, který má měřit otřesy na planetě a sledovat dopady meteoritů. Kromě toho se má InSight provrtat tak hluboko pod povrch Marsu, jako žádný jeho předchůdce.

Třínohý modul si bere inspiraci z Phoenix Mars Lander, jenž úspěšně přistál v oblasti pólu v roce 2008 a zkoumal zmrzlou půdu a led. Oproti tomu InSight přistane v oblasti rovníku. Jeho mise je naplánována na dva roky.

  • Zdroj textu: ČTK, NASA
  • Zdroj fotografií: NASA

ReklamaReklama

Aktuální články

V Perugii můžete projít etruskou bránou starou více než dva tisíce let.

Zajímavosti

Mamograf je speciální rentgen pro diagnostiku rakoviny prsu

Věda

Ukrajinský voják pózuje s útočnou puškou AK-74 kdesi na východní Ukrajině

Válka
Zajímavosti

Neutrinový „snímek“ Slunce pořízený detektorem Super-Kamiokande vznikl v noci, tedy „skrz Zemi“. Zachycuje v podstatě pouze horké sluneční jádro

Vesmír

Rychlostní rekord v hodnotě téměř 126 km/h padl na stěně smrti loni

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907