Reklama


Čínské muzeum zrušilo výstavu rasistických fotografií z Afriky

16.10.2017 - Martin Reichman

Výstava fotografií nazvaná „Tohle je Afrika“, vzbudila v Číně vlnu emocí. Podle části návštěvníků byly fotografie otevřeně rasistické

Fotografie z kontroverzní výstavy
Fotografie z kontroverzní výstavy "Tohle je Afrika".

Přibližně 140 tisíc návštěvníků dorazilo na výstavu fotografií nazvanou „Tohle je Afrika“, která se od konce září konala v zemském muzeu ve Wu-chanu ve střední Číně. Po protestech (zejména zahraničních) návštěvníků a Afričanů žijících v Číně ji ale kurátoři raději ukončili – vystavované fotografie byly podle některých návštěvníků otevřeně rasistické.

Autorem kontroverzních snímků je Jü Chuej-pching, stavební magnát, považovaný v Číně za renomovaného fotografa. Afriku tento fotograf navštěvuje pravidelně a zabývá se dokumentováním její přírody a obyvatelstva. Jeho nejnovější série zobrazovala tváře obyvatel Afriky v kontextu divokých zvířat, expozice navíc nesla dvojsmyslný název „Odraz vnějšího vzhledu a vnitřní reality“. Nejvíce emocí budil snímek černého dítěte s široce otevřenými ústy, vedle jehož hlavy byla ve stejné grimase vyfocená hlava gorily.

Africký kontinent je pro Čínu stále důležitějším obchodním partnerem, dobré vztahy s africkými zeměmi jsou proto více než žádoucí. Na druhou stranu citlivost k problematice rasismu je v čínské společnosti jiná, než jak ji vnímáme například v Evropě. V loňském roce například televize odvysílala reklamní spot, ve kterém se se z typického černocha stal po vyprání v pračce rozzářený Asiat. Pro mnoho Číňanů je navíc srovnání s konkrétními zvířaty chápáno víceméně jako kompliment.

„Cílová skupina výstavy je především čínská. Rozumíme ale, že se obrázky mohly dotknout našich afrických přátel, a jako vyjádření respektu jsme je odstranili,“ uvedl kurátor výstavy Wang Jüe-ťün.

  • Zdroj textu: Shanghaiist
  • Zdroj fotografií: Youtube/Shanghaiist

ReklamaReklama

Aktuální články

Některé kočky preferují pravou, některé levou

Věda

Zimní idyla na okraji Zemské brány

Příroda

Vlevo normální mozek, vpravo mozek s pokročilou boxerskou demencí.

Věda

Nejbližší přiblížení k Uranu nastalo 24. ledna 1986, kdy se sonda nacházela 81 500 km nad horní vrstvou Uranovy atmosféry. Během průletu kolem planety sonda objevila 10 dříve neznámých měsíců. Během průletu sonda odeslala k Zemi okolo 8 000 fotografií.

Vesmír
Revue

Robotický zaměstnanec Fabio dostal padáka

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907