Co stojí za celosvětovým nárůstem rakoviny u pacientů mladších 50 let?

Za posledních 30 let narostl počet diagnostikovaných nádorů u pacientů mladších 50 let o téměř 80 procent. Toto zjištění je ale možná méně znepokojivé, než by se na první pohled mohlo zdát.

09.09.2023 - Stanislav MihulkaNádorová onemocnění jsou na vzestupu a týká se to i mladších ročníků. Potvrzuje to i nedávný výzkum mezinárodního týmu odborníků, který zveřejnil vědecký časopis BMJ Oncology. 

Vědci využili data rozsáhlé databáze Global Burden of Disease, obsahující statistické záznamy z 204 zemí světa. Ze statistických údajů plyne, že mezi lety 1990 a 2019 se zvýšil počet diagnóz nádorů u lidí mladších padesáti let o 79,1 procent. Ačkoliv jde o děsivé číslo, stejná statistika ukázala, že počet úmrtí je mnohem menší - ve stejném období se zvýšil počet úmrtí u mladších pacientů s nádory o 27,7 procent. Největší úmrtnost u těchto pacientů má na svědomí rakovina prsu, jejíž výskyt se v uvedeném období zvýšil především v Asii.

Proč mají mladší lidé častěji rakovinu?

Podle badatelů se jako hlavní příčina jeví rozšiřující se západní styl života a lepší screening, i když přesné důvody nárůstu počtu onemocnění zatím nejsou úplně jasné. Počty rakovin u mladších pacientů rostou i v zemích, kde si na preventivní zdravotní prohlídky příliš nepotrpí. Svou roli tak může podle týmu hrát nižší věk první menstruace, rozšířené užívání hormonální antikoncepce, zvyšující se věk prvorodiček, vyšší průměrné BMI, málo pohybu, častější konzumace alkoholu a kouření.  

Jak moc se tedy máme obávat? Podle odborníků to nemusí být tak zlé, jak to na první pohled vypadá. Epidemioložka Montserrat García-Closasová z Institutu pro výzkum rakoviny v Londýně, která se na tomto výzkumu nepodílela, například upozorňuje, že jde o absolutní čísla, která nejsou vztažena ke konkrétním demografickým údajům. Údaje tak podle ní nezohledňují například růst populace nebo její stárnutí a za vyšší prevalencí vidí hlavně zlepšenou diagnostiku.

Dorothy Bennettová z Londýnské univerzity, která se rovněž na výzkumu nepodílela, zase připomíná nápadný nepoměr mezi nárůstem počtu diagnóz a počtem úmrtí. Vypadá to, že počet úmrtí kvůli nádorům u mladších pacientů ve skutečnosti spíše poklesl. 

TIP: Medicína v řeči čísel: Jak zdravá je světová populace?

Ať tak či onak, podle autorů studie nikdy není od věci zvážit zdravý životní styl, který může lidi chránit před rozvojem řady nádorů. Lékaři by prý zase měli zvážit rozšíření programů preventivních prohlídek u řady pacientů mladších padesáti let. Konkrétní čísla by měl upřesnit budoucí výzkum.


Další články v sekci