Čtení mysli: Nový implantát překládá myšlenky do srozumitelné řeči

Vědci a lékaři se dlouhá desetiletí snaží vytvořit zařízení, které by přečetlo lidské myšlenky a přeložilo je do normální řeči. Nyní se zdá, že jejich úsilí bylo korunováno úspěchem

28.04.2019 - Stanislav MihulkaTýmu amerických odborníků se podařil význaný průlom. S pomocí speciálních implantátů vložených přímo do mozku se jim podařilo dekódovat mozkovou aktivitu, která souvisí s pohyby jazyka, rtů, čelistí a hrtanu během mluvení.

Když pak badatelé propojili tyto tělesné pohyby se skutečnými zvuky řeči, mohli vytvořit simulátor lidských „mluvidel“. Do simulátoru poté posílali signály přečtené implantáty v mozku a simulátor mluvil přesně tak, jak by mluvil člověk, jehož myšlenky zařízení četlo.

TIP: Mozkový implantát velikosti sponky pro ovládání přístrojů myslí

Kde vzít dobrovolníky, kteří by si nechali kvůli výzkumu vložit implantáty přímo do mozku? Tak, jak je v podobných případech běžné, i tentokrát vědci využili pacienty, kteří stejně musí mít v mozku implantáty. Šlo o pět lidí s epilepsií, jimž lékaři pomocí implantátů sledovali mozkovou aktivitu během jejich záchvatů. Vědci je prostě jenom nechali číst předem zvolené věty a nahrávali si aktivitu v řečovém centru mozku.

Nová technologie dokáže tlumočit myšlenky souvislými větami. Pokud se ji podaří převést do podoby praktických aplikací, velmi významným způsobem to zlepší kvalitu života lidí, kteří z různých důvodů nemohou mluvit. Ztráta schopnosti mluvit přitom může postihnout pacienty s poraněním mozku, mrtvicí nebo třeba s některou neurodegenerativní chorobou, jako je třeba parkinsonova choroba.


Další články v sekci