Čtveřice dobrovolníků nastoupila rok trvající simulovanou marsovskou misi

V Johnsonově středisku NASA odstartovala roční mise simulovaného pobytu astronautů na Marsu. První fáze experimentu se účastní čtveřice dobrovolníků.

06.07.2023 - Martin Reichman



První fáze mise CHAPEA (Crew Health and Performance Exploration Analog), která odstartovala na konci června, potrvá 378 dnů. Čtveřice dobrovolníků si během ní vyzkouší, jaké to je strávit rok v izolovaném prostředí na povrchu Marsu. Účastníci experimentu budou trávit čas v habitatu Mars Dune Alpha vytvořeném pomocí 3D tisku v Johnsonově středisku NASA v Houstonu. Technologie 3D tisku nebyla pro experiment zvolena náhodou – NASA očekává, že i budoucí marsovští osadníci budou využívat 3D tisk pro výstavbu vlastních obydlí.

Prázdniny na Marsu

Habitat Mars Dune Alpha má celkovou výměru 1 700 čtverečních stop (160 metrů čtverečních) a zahrnuje čtyři samostatné ložnice, část vyhrazenou pro experimenty a zdravotnickou část, společné prostory, kuchyňskou část a oddíl sloužící k pěstování rostlin.

Stísněný prostor nebude pro čtveřici dobrovolníků jedinou výzvou. Vypořádat se budou muset i s řadou „nečekaných situací“, které jim NASA připravila. Ty mají zahrnovat například omezení zdrojů, selhání zařízení a další nesnáze technického i sociálního rázu.

TIP: Snídaně na Marsu: Proč bude výroba jídla na rudé planetě problém?

NASA počítá se třemi fázemi mise CHAPEA – druhá část má odstartovat na počátku léta 2025 a třetí na počátku roku 2026. Každé z fází experimentu se má účastnit čtveřice astronautů. Současnou posádku tvoří lékařka a velitelka mise Kelly Hastonová, palubní inženýr Ross Brockwell, lékař Nathan Jones a mikrobioložka Anca Selariu.


Další články v sekci