Reklama


Curiosity vs. Mars 2020 Rover: NASA ukázala vytuněnou verzi nového roveru

29.11.2017 - Martin Reichman

Přibližně za dva a půl roku by měla odstartovat nová etapa průzkumu Marsu. Na povrch rudé planety se má vydat následovník roverů Opportunity a Curiosity

Nový rover Mars 2020 je po konstrukční stránce zhruba z 85 % shodný se svým předchůdcem Curiosity (MSL). Zbrusu nová je ale jeho vědecká výbava.
Nový rover Mars 2020 je po konstrukční stránce zhruba z 85 % shodný se svým předchůdcem Curiosity (MSL). Zbrusu nová je ale jeho vědecká výbava.

Nový rover – prozatím označovaný jako Mars 2020 Rover, bude konstrukčně vycházet z osvědčeného modelu svého předchůdce – roveru Curiosity, který k Marsu zamířil před šesti lety a dodnes spolehlivě funguje. Podle vědců z JPL přibližně 85 % konstrukce roveru Mars 2020 vychází z předchozí verze. Navíc ovšem ponese hned šest kamer a sedm nových vědeckých přístrojů.

Nové nástroje, nové možnosti

Obdobně jako Curiosity bude i nový rover vybavený vrtákem. Novinkou je ale možnost ukládání odebraných vzorků. Ty mají být připravené do doby, než je některá z budoucích pilotovaných misí bude schopná dopravit na Zemi.

Vedle mechanických vylepšení má být nový rover vyzbrojený mimořádně přesným rentgenovým spektrometrem, ultrafialovým laserem a radarem, který bude schopný proniknout až 10 metrů pod povrch rudé planety. Velkou novinku má být i vizuální navigace, která by měla roveru umožnit cesty i do hůře dostupných míst, kterým se museli jeho předchůdci vyhnout.

Hlavním úkolem roveru Mars 2020 má být pátrání po známkách života. Tentokrát se vědci chtějí zaměřit na oblasti, kde podle jejich zjištění tekla před 3,5 milionem let voda.

  • Zdroj textu: NASA/JPL-Caltech
  • Zdroj fotografií: NASA/JPL-Caltech

ReklamaReklama

Aktuální články

Kéralští komunisté propagují sekularismus a práva žen. Jejich demonstrace stále dokážou přitáhnout davy.

Zajímavosti

Kaspické jezero (resp. Kaspické moře) je se svojí rozlohou 371 tisíc kilometrů čtverečných a délkou 1 199 kilometrů největším jezerem světa a zasahuje území pěti středoasijských států. Prvenství mezi jezery zastává i co do objemu, nachází se v něm 78 200 krychlových kilometrů slané vody.

Zajímavosti

Novozélandští vojáci pózují s německou protitankovou puškou Tankgewehr Mauser

Válka

S heliocentrickým uspořádáním Sluneční soustavy přišli už staří Řekové. Na obrázku ilustrace z roku 1660

Vesmír

Princ Ruprecht nebyl jen velký dobrodruh a schopný velitel, ale také štědrý mecenáš věd a umění

Historie

Jeskynní a skalní obydlí hrála důležitou roli i v čínské historii. V jednom takovém strávil sedm let i současný čínský prezident Si Ťin-pching.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907