E-obvaz urychluje hojení ran pomocí elektrického pole

02.01.2019 - Stanislav MihulkaLidská pokožka má poměrně slušnou schopnost uzdravit sama sebe. V některých případech se ale zranění kůže hojí velmi pomalu a obtížně. To pak přináší nemalé riziko chronických bolestí, nebezpečných infekcí a vzniku problematických jizev. Vědci a lékaři se proto snaží vymýšlet nové postupy, které hojení kůže urychlují.

Pracoval na tom i čínský tým, který vyvinul důmyslný elektrický obvaz. Je to obvaz s nanogenerátorem elektřiny, takže se vlastně nabíjí sám. Stačí, když ho má pacient na sobě a pohybuje s ním. E-obvaz vytváří elektrické pole, které značně urychluje hojení ran, což potvrzují experimenty na laboratorních potkanech.

TIP: Nositelná elektronika s mikrolaboratoří analyzuje pot na kůži

Elektrické obvazy by mohly brzy pomáhat pacientům s diabetickými vředy, bércovými vředy nebo se špatně se hojícími ranami po chirurgickém zákroku. Blahodárné účinky elektrického pole na hojení problematických ran jsou známé už desítky let. Až doposud ale byli pacienti obvykle odkázáni na velké přístroje a museli být kvůli takovým zákrokům hospitalizováni. E-obvaz by to mohl změnit.

  • Zdroj textu

    American Chemical Society

  • Zdroj fotografií

    CC0 Creative Commons


Další články v sekci