Extrakt z konopí zpomaluje růst melanomových buněk a dokáže je ničit

Experimenty s kulturami buněk melanomu prokázaly, že extrakt z konopí setého dokáže s těmito buňkami rázně zatočit. Pokud se osvědčí v klinické praxi, mohla by tato „marihuanová kůra“ pomáhat i proti dalším typům nádorů

12.02.2024 - Stanislav MihulkaMelanom představuje jen asi šet procent případů rakoviny kůže, zároveň je ale zodpovědný za více než 80 procent úmrtí na tento typ rakoviny. Melanomy mají totiž silné sklony metastázovat a často bývají vysoce odolné vůči standardně používaným typům protinádorové léčby.

Australští odborníci vyvíjejí nový typ léčby tohoto nebezpečného nádoru, který je založený na extraktu z konopí setého. Zjistili, že takový extrakt zastavuje proces dělení buněk melanomu, který tím pádem přestane růst, a zároveň v buňkách melanomu spouští programovatelnou buněčnou smrt. Výzkum australských vědců publikoval odborný časopis Cells.

Experimenty s buněčnými kulturami

Nazim Nassar z Univerzity RMIT a Univerzity Charlese Darwina se svým týmem testoval v laboratorních experimentech vliv extraktu z marihuany PHEC-66 na růst buněk lidského primárního melanomu a buněk jeho metastáz. Ukázalo se, že tento extrakt ovlivňuje buněčné kanabinoidní receptory CB1 a CB2, což vede k zastavení růstu všech testovaných typů buněk melanomu a také k zastavení jejich dělení.

Badatelé rovněž pozorovali, že extrakt PHEC-66 ovlivňuje metabolické dráhy buněk melanomu a vyvolává v nich hromadění reaktivních forem kyslíku. Tyto změny nakonec mohou vést ke spuštění apoptózy, čili programované buněčné smrti dotyčných buněk. Působení extraktu PHEC-66 celkově výrazně zasahuje melanom a potlačuje jeho růst a šíření.

TIP: Rozsáhlá studie marihuany odhalila řadu účinků konopí na lidské zdraví

Dalším krokem je vývoj systému pro cílený transport extraktu k buňkám melanomu v těle pacienta. Nassar s kolegy jsou přesvědčeni, že jejich léčba s extraktem PHEC-66 by se mohla uplatnit i u dalších typů nádorů. V současné době se extrakty z marihuany používají především k léčbě úzkosti, epilepsie, chronických bolestí i symptomů souvisejících s rakovinou. Nově se ukazuje, že by mohly pomoci i přímo proti nádorům.


Další články v sekci