Reklama


Fakta a mýty: Škodí dlouhodobá práce u počítače naším očím?

10.01.2016 - redakce 100+1

Je pravou, že vysedávání u počítače škodí očím? A může civění na monitor způsobovat krátkozrakost? Jak můžeme chránit svůj zrak při práci s počítačem?

Neexistuje žádný přímý důkaz, že by obrazovky televizorů, monitory počítačů nebo mobilních telefonů způsobovaly například krátkozrakost. Nicméně určité problémy dlouhodobá práce u digitálních displejů přinášet může. Oční specialista Mark Rosenfield ze State University of New York provedl na toto téma studii, jíž se zúčastnili administrativní pracovníci z Manhattanu.

Asi 40 % testovaných si stěžovalo, že po práci trpí velkou únavou očí, jež trvá minimálně polovinu doby, kterou předtím strávili u monitoru. Rosenfield zmíněné obtíže nazval „computer vision syndrom“, tedy „syndrom počítačového vidění“.

Problémy však podle něj nepůsobí ani tak samotný monitor, jako spíš malá velikost písma a krátká vzdálenost mezi očima a textem. Naše oko, které navíc při sledování počítačové obrazovky mnohem méně mrká, zkrátka není přizpůsobeno dívat se tak dlouho na něco, co máme těsně před obličejem – v tomto případě 50–70 cm. Chytré telefony a tablety pak mohou kvůli kratší vzdálenosti od tváře unavovat náš zrak ještě víc. 

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií:

ReklamaReklama

Aktuální články

Trpasličí hvězda je jako dobře zateplený dům – dlouho si vystačí i se skromnými zásobami paliva

Vesmír

GAZ 69 je předurčen k drsnému zacházení v těžkých terénních podmínkách – s tímhle autem jednoduše přestanete řešit, kde končí upravená vozovka

Válka

Víska Albinen leží na jihu země v nadmořské výšce 1 300 metrů, na dohled od Matterhornu.

Zajímavosti

Vlevo šaty vyrobené z listí, vpravo herečka Bingbing Fan.

Revue

Mrtvý muž z dnešního Německa, který se zřejmě stal obětí moru doby kamenné

Věda

<p>Ve výjimečných případech jsou rohy starých beranů dlouhé až jeden metr</p>

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907