Reklama


Fakta a mýty: Škodí dlouhodobá práce u počítače naším očím?

10.01.2016 - redakce 100+1

Je pravou, že vysedávání u počítače škodí očím? A může civění na monitor způsobovat krátkozrakost? Jak můžeme chránit svůj zrak při práci s počítačem?

Reklama

Neexistuje žádný přímý důkaz, že by obrazovky televizorů, monitory počítačů nebo mobilních telefonů způsobovaly například krátkozrakost. Nicméně určité problémy dlouhodobá práce u digitálních displejů přinášet může. Oční specialista Mark Rosenfield ze State University of New York provedl na toto téma studii, jíž se zúčastnili administrativní pracovníci z Manhattanu.

Asi 40 % testovaných si stěžovalo, že po práci trpí velkou únavou očí, jež trvá minimálně polovinu doby, kterou předtím strávili u monitoru. Rosenfield zmíněné obtíže nazval „computer vision syndrom“, tedy „syndrom počítačového vidění“.

Problémy však podle něj nepůsobí ani tak samotný monitor, jako spíš malá velikost písma a krátká vzdálenost mezi očima a textem. Naše oko, které navíc při sledování počítačové obrazovky mnohem méně mrká, zkrátka není přizpůsobeno dívat se tak dlouho na něco, co máme těsně před obličejem – v tomto případě 50–70 cm. Chytré telefony a tablety pak mohou kvůli kratší vzdálenosti od tváře unavovat náš zrak ještě víc. 

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií:

Reklama

Další články

Reklama

Reklama

Aktuální články

Za knihu Justina čili Prokletí ctnosti byl Markýz de Sade uvězněn. Nakonec ho však po intervenci rodiny umístili v ústavu pro choromyslné.

Historie
Revue

Schopnost černých děr vysávat materiál z okolí se obvykle přeceňuje

Vesmír

V národním parku Yellowstone jsou zemětřesení na denním pořádku.

Věda

Američtí vojáci v Somálsku během operace Restore Hope, 1992

 

Válka

Není to hezké, není to chutné a není to příjemné. Ale funguje to. Většina narkomanů se zde vyléčí.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907