Reklama

Reklama

Falešné vzpomínky: Jak vzniká déjà vu?

23.10.2016 - Kateřina Vašků
S pocitem déjà vu, tedy „už viděného“, při němž jsme si jistí, že jsme danou situaci již někdy prožili, se podle průzkumů setkává až 80 % populace. Navzdory řadám hypotéz však pro tzv. falešné vzpomínky dlouhá léta neexistovalo vědecké vysvětlení

Roušku jejich tajemství v roce 2012 poodhalili vědci z Masarykovy univerzity. Pomocí magnetické rezonance porovnávali velikost jednotlivých mozkových oblastí, respektive množství šedé hmoty, a to u jedinců, kteří déjà vu prožili, a u těch ostatních.

TIP: Život v permanentní časové smyčce: Jak se žije s déjà vu

Největší rozdíly přitom vykazoval hipokampus, tedy „sídlo“ naší paměti: lidé udávající pocit déjà vu měli v dané části mozku mnohem méně šedé hmoty než zbylí účastníci testu. Možná je tedy zmíněný pocit důsledkem chybného přenosu informace mezi neurony, které nejsou dostatečně propojeny. 

Foto, ilustrace: 
Shutterstock
Zdroj: 
100+1 zahraniční zajímavost

Související články

Heroin
Smrtelná epidemie

Během jediného roku si heroin ve Spojených státech vyžádal o 5 tisíc víc lidských obětí.

Velká měsíční kachna
Velká měsíční kachna

Astronomové prý pozorovali, jak Měsíčňané vyrábějí umělecké předměty a koupou se v jezeře. Měsíční fauna a flóra měly být neobyčejně pestré – a nápadně se podobat té pozemské. Lunární lidé měli žít jako pozemšťané, navíc však mohli díky křídlům létat

S pomocí odborníků z oblasti vědy, techniky, biologie a medicíny vám objasníme všechno neznámé. Pokud vám už dlouho něco vrtá hlavou a nemůžete najít uspokojivou odpověď, neváhejte a zeptejte se na emailu 100+1@epublishing.cz, nebo na našem Facebooku, Twitteru či Google+. Nejlepší dotaz odměníme knihou.

Reklama