Floridská větrná zeď je schopná generovat vítr nejsilnějších hurikánů

Jak otestovat odolnost materiálů a staveb proti ničivé síle hurikánu? V Miami k tomu slouží největší větrný generátor na světě. Podívejte se, jak takové testování vypadá…

14.11.2020 - Martin ReichmanSpojené státy čelí tropickým bouřím a hurikánům každoročně. Těch nejsilnějších – kategorie 5, při kterých vítr přesahuje rychlost 252 km/h, se za poslední století v Atlantiku urodilo více než třicet. Testovat odolnost různých materiálů a staveb proti ničivé síle větru je tak naprosto klíčové. Od roku 2005 k tomu slouží „Větrná zeď“ – největší větrný simulátor na světě.

TIP: Dům vyrobený z 600 tisíc PET lahví odolá i extrémnímu hurikánu

Původní, 15 let stará verze simulátoru, dokázala generovat vítr o maximální rychlosti 53 m/s, což podle Saffirov–Simpsonovy stupnice odpovídá hurikánu kategorie 3. Nová verze s tuctem obřích turbín „umí“ i hurikány kategorie 5, tedy takové jejichž rychlost větru dosahuje alespoň 70 m/s. Kromě větru dokáže simulátor testovat odolnost konstrukcí, staveb a materiálů i proti větrem hnaným dešťovým kapkám. To vše z různých úhlů, aby bylo možné odhalit potenciálně slabá místa.


Další články v sekci