Flotila autonomních plachetnic Saildrone bude lovit hurikány v Atlantiku

Výzkumné plachetnice Saildrone bez lidské posádky se letos budou odvážně plavit do srdce hurikánů, které se objeví v Karibiku

05.06.2021 - Stanislav MihulkaVýrobce námořních dronů Saildrone a americký Národní úřad pro oceán a atmosféru (NOAA) společně připravili na letošní rok výzkumnou misi flotily pěti dronových plachetnic Saildrone. V srpnu bude operovat z Amerických Panenských ostrovů v Karibském moři a vyrážet přímo do hurikánů, které se v této oblasti objeví během letošní hurikánové sezóny. Během plavby hurikánem budou získávat velmi cenná vědecká data, díky nimž bude možné vytvořit lepší modely a předpovědi hurikánů.

Saildrony jsou podle všeho v dnešní době jediná plavidla bez posádky, která mohou takové údaje získat. Pro tuto extrémní misi budou vybaveny speciálními pětimetrovými hurikánovými plachtami „hurricane wings“, díky nimž se mohou plavit v nesmírně náročném prostředí uvnitř hurikánu. 

TIP: Jako hmyz: Hejna autonomních dronů CICADA budou zkoumat hurikány

Dronové plachetnice budou v hurikánech čelit vichrům o rychlostech nad 110 kilometrů za hodinu a vlnám přesahujícím 3 metry. Už dnes mají za sebou náročnou přípravu během zimních bouří v severním Pacifiku. Podle zakladatele a šéfa Saildrone Richarda Jenkinse jsou zmíněné hurikánové plachty zásadním vylepšením saildronů. Díky nim se dronové plachetnice dostanou tam, kam se zatím výzkumné lodě neodvážily. Pokud projekt uspěje, tak by se v budoucnu měly v Atlantiku objevit větší flotily podobných výzkumných dronů.


Další články v sekci