Gotická módní policie: Jaké kousky oblečení byly ve středověku nezbytností?
Mužský i ženský oděv v českých zemích vypadal na počátku 14. století v podstatě velmi podobně jako ve většině Evropy. Šaty šlechty a nižších vrstev se od sebe lišily zejména materiálem a vypracováním. Většina oděvů měla jednoduchý, většinou geometrický střih sestávající z obdélníků rozšiřovaných trojúhelníkovými klíny, i když například střih nohavic a punčoch byl o něco složitější. Šlechtici si nechávali šít oděvy obvykle z drahých látek, jako byly hedvábné damašky a brokáty z dovozu se složitými vzory. Navíc je vyzdobili šperky, protože oděv byl pro šlechtu v každém historickém období prostředkem, jak navenek prezentovat svou moc a majetek.

Košile, spodky a doplňky

Jako základ oděvu mužů i žen sloužila košile, která dosahovala minimálně do půlky lýtek, ale někdy až ke kotníkům. Většina košil měla dlouhé rukávy, ale ženy mohly nosit i košili jen s ramínky. Další důležitou spodní součástí oděvu byly spodky, které nosili muži a pravděpodobně i ženy. Ale pozor, spodky u mužů nebyly jen obyčejným spodním prádlem! V gotice si k nim muži přivazovali ještě samostatné nohavice, místo kterých ženy nosily plátěné punčochy s podvazky. Lidé obou pohlaví si v době vrcholné gotiky obouvali zejména nízké střevíce, ale někdy také vyšší boty.

Oděv byl doplněn různými pokrývkami hlavy a u žen i složitými účesy. V případě nepříznivého počasí se na oděv oblékaly různé druhy plášťů, které mohly být jen jednoduché kruhové či půlkruhové, nebo mohly mít podobu šitého oděvu se samostatnou či integrovanou kapucí.

Barevné šaty

První svrchní vrstvu oděvu tvořily spodní šaty zvané cotte s dlouhými, k zápěstí zúženými rukávy, často zapínanými na řadu drobných knoflíků. Spodní šaty u mužů dosahovaly v tomto období ke kotníkům, u žen až na zem, případně byly dokonce o něco delší než postava. Na cotte se ještě oblékal svrchní oděv zvaný surcot, který mohl mít tříčtvrteční rukáv nebo byl zcela bez rukávů. U mužů opět dosahoval ke kotníkům, u žen na zem a v případě výše postavených osob býval delší než postava. Šlechtičny totiž nemusely v oděvu pracovat, proto nevadilo, že byl poněkud nepraktický. Ženy si jej při chůzi elegantně přidržovaly, čímž odhalily kontrastní podšívku.

TIP: Barokní módní policie: Co se nosilo kromě paruk a korzetů?

Již na začátku jsme zmínili, jak si gotika libovala v barvách. V případě šatů byly nejoblíbenější kontrastní barevné kombinace jednotlivých kusů oděvu nebo svrchní látky a podšívky, třeba zelená a červená.


Další články v sekci