Homosexualita u zvířat: Je opravdu proti přírodě?

Často se setkáme s názorem, že homosexualita je proti přírodě, je to však pravda? Existuje homosexuální chování i u zvířat?

20.10.2022 - redakce 100+1Vědci pozorovali určité homosexuální chování již u více než 450 druhů zvířat a v současné době se tímto tématem zabývají biologové po celém světě. Náklonnost ke stejnému pohlaví projevují například delfíni, lvi, opice a je velmi častá u jistých druhů ptactva. Praktiky bývají různé: od „flirtu“ a vzájemného mazlení přes náhodný pohlavní styk až po celoživotní věrné soužití.

TIP: Ptačí sexualita: Nezaměstnaní opeřenci navazují homosexuální svazky

Studium homosexuality u zvířat zůstávalo dlouhá léta tabu, přičemž původně se vědci domnívali, že homosexuální svazek je pouze dočasný a vzniká při absenci partnera opačného pohlaví. Nový pohled však prokázal, že zejména u zmiňovaných ptáků představuje počet párů stejného pohlaví již zavedenou normu. Týká se to především racků, albatrosů, labutí, plameňáků či tučňáků: většinou se jedná o páry samic, jež se pouze náhodně spáří se samcem, ale v „lesbickém“ páru (kterých může být v kolonii až třetina) se střídají na vejcích a vychovávají mladé. Takto spolu stráví i celý život. 


Další články v sekci