Reklama


Houslistova zbraň i chladič: Všestranné krabí klepeto

08.09.2017 - Zuzana Teličková

Virtuoz s
Virtuoz s "ledničkou" - Jedno velké klepeto slouží krabu houslistovi mimo jiné jako chladicí systém

Krab zvaný houslista má velké klepeto, které slouží nejen k přitahování pozornosti všech samiček z okolí, ale i k ochlazování těla. Vědci Zachary Darnell a Pablo Munguia z University of Texas umístili kraby pod horké světlo a měřili jim teplotu. Brzy zjistili, že tělesná teplota krabů, kterým chybělo klepeto, stoupala rychleji a dosáhla vyšších hodnot než u ostatních krabů. Klepeto je tedy důležitou částí těla, a to nejen při vyhledávání partnerek a v boji s ostatními samci, ale i při termoregulaci.

TIP: Parazité a jejich metody aneb Když krev teče z cizího

„Klepeto pravděpodobně funguje jako chladič odvádějící teplo z těla pryč do okolního vzduchu,“ říká Darnell. Tento ochlazovací systém umožňuje krabům trávit více času mimo jejich úkryt, takže mají možnost shánět potravu či přilákat víc samiček k páření. Již dříve byla o houslistech zjištěna jiná zajímavost: samci v případě potřeby ochraňují před vetřelci nejen svoji samičku, ale i samičku svého souseda. Nedělají to však z čistě nezištných důvodů. Za svoji službu očekávají od sousedky akt páření, kterého se jim také ve většině případů dostane.

  • Zdroj textu: Příroda 10/2011
  • Zdroj fotografií: Shutterstock

ReklamaReklama

Aktuální články

Vizualizace zachycuje první známou mezihvězdnou planetku `Oumuamua. Získaná měření naznačují, že `Oumuamua je nejspíš husté, pravděpodobně kamenné nebo dokonce kovové 400 metrů dlouhé těleso, jeho povrch má temně červenou barvu a není pokryt ledem.

Vesmír

Pennsylvania Avenue, Washington (1900 a 2013)

Zajímavosti

Snímek z prosince 1969 zachycuje Mansona během eskorty k předběžnému slyšení u soudu.

Revue

Po elektrických automobilech přicházejí na řadu elektrické náklaďáky

Věda

Obsluha 40mm kanonu Bofors vyhlíží v létě 1944 v Normandii letouny nepřítele

Válka

Vlky, kteří dřív ohrožovali dobytek, lovci v Yellowstonském parku zcela vyhubili – načež došlo k výrazným výkyvům v ekosystému.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907