Reklama


Ideální čas na kávu: Vědci radí, kdy je nejefektivnější dát si šálek kávy

20.11.2017 - Zuzana Rychlá

Mezi neodmyslitelné každodenní rituály patří i šálek dobré kávy po ránu, bez kterého si řada lidí vlastně ani nedokáže představit začátek nového dne. Je ale pití kávy po ránu skutečně efektivní?

Pití kávy v nesprávnou dobu, může podle neurovědce Stevena Millera vést ke vzniku tolerance a nižší účinnost kofeinu.
Pití kávy v nesprávnou dobu, může podle neurovědce Stevena Millera vést ke vzniku tolerance a nižší účinnost kofeinu.

Jedním z klíčových principů farmakologie je použití léku, když je ho třeba. V opačném případě lék nemusí správně účinkovat, případně na něj může vznikat tolerance. Podobný princip ale platí i pro kávu, respektive kofein a jeho povzbuzující účinky. Pití kávy v nesprávnou dobu, může podle neurovědce Stevena Millera vést ke vzniku tolerance a nižší účinnost kofeinu.

Ideální čas na kávu?

Úroveň naší bdělosti ovlivňuje řada věcí, přičemž zcela zásadní roli v ní hraje „stresový hormon“ kortizol. Hladina tohoto hormonu se v lidském během 24hodinového cyklu těle výrazně mění – svého maxima podle Millera dosahuje mezi 8. a 9. hodinou ranní, a poté jeho hladina opět klesá. Šálek kávy podávaný v době maximální úrovně hladiny kortizolu je tak méně efektivní než v době, kdy je jeho přirozená produkce nižší.

TIP: Neznámá rizika kávy: Jak oblíbený horký nápoj ovlivňuje náš organismus

Jaký je tedy ideální čas na kávu? Podle Stevena Millera je to mezi půl desátou a půl dvanáctou dopolední. Poté dochází k další vlně produkce kortizolu – od 12:00 až do 13:00 hodin a následně od 17:30 do 18:30 hodin. Zda jde o hodnoty zprůměrované, či zda a jak je produkce kortizolu závislá na spánkovém režimu, Miller ve své zprávě neuvádí. Nezbývá tak než si jeho teorii vyzkoušet na vlastní kůži. 

  • Zdroj textu: NeuroscienceDC
  • Zdroj fotografií: Shutterstock

ReklamaReklama

Aktuální články

Kéralští komunisté propagují sekularismus a práva žen. Jejich demonstrace stále dokážou přitáhnout davy.

Zajímavosti

Kaspické jezero (resp. Kaspické moře) je se svojí rozlohou 371 tisíc kilometrů čtverečných a délkou 1 199 kilometrů největším jezerem světa a zasahuje území pěti středoasijských států. Prvenství mezi jezery zastává i co do objemu, nachází se v něm 78 200 krychlových kilometrů slané vody.

Zajímavosti

Novozélandští vojáci pózují s německou protitankovou puškou Tankgewehr Mauser

Válka

S heliocentrickým uspořádáním Sluneční soustavy přišli už staří Řekové. Na obrázku ilustrace z roku 1660

Vesmír

Princ Ruprecht nebyl jen velký dobrodruh a schopný velitel, ale také štědrý mecenáš věd a umění

Historie

Jeskynní a skalní obydlí hrála důležitou roli i v čínské historii. V jednom takovém strávil sedm let i současný čínský prezident Si Ťin-pching.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907