Ikona moří: Největší výletní loď světa se vydala na svou první plavbu

Největší výletní loď světa – 365 metrů dlouhá Icon of the Seas, vyplula z floridského Miami na svou první okružní plavbu. 

01.02.2024 - Martin ReichmanLoď Icon of the Seas (Ikona moří) má během sedmidenní plavby navštívit několik karibských ostrovů – Svatý Kryštof a Nevis nebo ostrov Svatý Tomáš, který je součástí Amerických Panenských ostrovů. Ceny za plavbu se pohybují od 1 723 do 2 639 amerických dolarů na osobu (zhruba 40 až 60 tisíc korun) a svým pasažérům nabízí obří loď řadu příležitostí k relaxaci – na celkem 20 palubách se nachází hned sedm bazénů, šest tobogánů a více než 40 restaurací, barů a salonků.

Plavbu doprovází kritika ekologů, kteří vyjadřují obavy z environmentálních dopadů metanových emisí tohoto gigantického plavidla společnosti Royal Caribbean International (RCI). Ekologové varují, že z lodi poháněné zkapalněným zemním plynem bude do ovzduší unikat nebezpečný metan. Podle Bryana Comera, šéfa mezinárodní organizace pro ekologickou dopravu ICCT, jde o krok špatným směrem.

ICCT ve své nedávné zprávě uvádí, že emise metanu z lodí poháněných LNG jsou větší, než předpokládají současné předpisy. Mluvčí RCI uvedl, že loď Icon of the Seas je o 24 procent energeticky účinnější, než požaduje Mezinárodní námořní organizace (IMO). Společnost plánuje představit uhlíkově neutrální loď do roku 2035.


Další články v sekci