Australská rezervace získala od anonymního dárce obřího pavouka

Australská rezervace získala obřího pavouka s tak silnými čelistmi, že by prorazily i lidský nehet

08.03.2022 - Vilém KoubekSklípkánci běžně dorůstají značných rozměrů, nicméně samička, kterou věnoval anonymní dárce do sbírek Australian Reptile Park v Novém Jižním Walesu, je skutečně rekordní: Rozpětí jejích nohou dosahuje osmi centimetrů a kusadla měří bezmála dva a půl centimetru. Silná jsou přitom natolik, že by prorazila i lidský nehet.

Ve jménu protijedu

Vědce z rezervace exemplář nadchl a okamžitě ho zapojili do jedové laboratoře. I díky němu teď budou vyrábět séra, jež pomohou zachraňovat životy. Zároveň doufají, že se anonymní dárce ozve a prozradí, kde masivního pavouka našel. Pokud by jich totiž lékaři získali víc, mohli by vytvářet i větší množství protijedu.

V minulosti měli sklípkánci na svědomí řadu smrtelných kousnutí, od objevu protijedu v roce 1981 (který se vyrábí přímo z pavoučího jedu) ale nejsou v Austrálii známé žádné smrtelné útoky. 

TIP: Extrém jako životní styl: Australská příroda nepozornost neodpouští!

Přestože je tento exemplář mimořádně velký, nejde o největšího pavouka Austrálie. Tím je sklípkan tučnonohý (Selenocosmia crassipes), jehož tělo měří 6 až 9 centimetrů a včetně nohou může dorůstat až 22 centimetrů. Na rozdíl od sklípkance jedovatého ale není jed sklípkana tučnonohého pro člověka nebezpečný. Jeho kousnutí je „jen“ velmi bolestivé a v některých případech může vyvolat silné (až šestihodinové) zvracení.


Další články v sekci