Dvounohá autonomní robotka Cassie zvládla běh na 5 kilometrů

Robotický pštros Cassie uběhl pětikilometrovou trať za 53 minut a 3 sekundy. Pokud je známo, jde o prvního robota, který něco takového dokázal...

30.07.2021 - Stanislav MihulkaOdborníci americké Oregon State University poprvé představili veřejnosti bipedního robota jménem Cassie v roce 2017. Od těch dob můžeme sledovat jeho pokroky. Původní nemotorný doručovatel zásilek podobný pštrosovi se během 4 let proměnil na běžce. Cassie jako první robot tohoto typu zvládla běh na 5 kilometrů. Bylo to sice spíše rychlostí svižné chůze, i tak ale jde o významný úspěch.

Cassie je díky své konstrukci odolná vůči nepříznivému počasí. Tým Oregonské státní vybavil Cassie umělou inteligencí, která jí poskytuje schopnost běhu. Umělá inteligence dokáže využívat unikátní biomechaniku robotické konstrukce Cassie a zajišťuje držení jejího těla ve vzpřímené poloze. Zmíněná inteligence pracuje s algoritmy zesíleného hlubokého učení (Deep reinforcement learning), které se ukazují jako velmi užitečné právě pro zvládnutí běhu roboty nebo třeba skákání či chůze po schodech.

TIP: Robotické zítřky: Kráčející dvounozí roboti Cassie míří k zákazníkům

Cassie uběhla pětikilometrovou trať kolem univerzitního kampusu autonomně, na jediné nabití baterií. Nebylo to ale bez problémů. Při tomto běhu dvakrát upadla, kvůli přehřátému počítači. To se ale stává i lepším závodníkům. I s těmito potížemi a nezbytnými resety to Cassie zvládla za 53 minut a 3 sekundy. Na olympiádu to sice ještě není, špičkoví lidští sportovci dnes zvládají stejnou vzdálenost za méně než 13 minut, ale za pár let, kdo ví?


Další články v sekci