Evropská raketa Ariane 5 zamířila do muzea, kdy poletí její nástupkyně?

Minulý týden naposledy vzlétla do vesmíru evropská nosná raketa Ariane 5. Kdy poletí do kosmu její nástupkyně?

11.07.2023 - Martin ReichmanMinulý týden naposledy vzlétla do vesmíru nosná raketa Ariane 5 evropské společnosti Arianespace. Rakety Ariane 5 začaly létat do vesmíru v roce 1996. Od té doby dostaly do kosmu například satelity evropského navigačního systému Galileo, vesmírný teleskop Jamese Webba nebo sondu Rosetta, která zkoumala kometu Čurjumov-Gerasimenko.

Rakety série Ariane 5 více než zdvojnásobily kapacitu svých předchůdkyň Ariane 4, pokud jde o hmotnost nákladu přepravovaného na oběžnou dráhu. Umožnily tak vynést na orbit dva velké telekomunikační satelity najednou nebo vyslat velké a těžké náklady do hlubin vesmíru. Ariane 5 patřila s 96% úspěšností mezi mimořádně spolehlivé stroje. Na své konto si připsala 117 startů.

Kdy poletí šestka?

Rakety této generace nahradí po 27 letech nová verze Ariane 6, která ale poprvé vzlétne nejdříve na konci letošního roku, pravděpodobněji ale až příští rok v létě. Nasazení této rakety do provozu je přitom pro Evropu důležité mimo jiné kvůli přerušení spolupráce s Ruskem.

Letos v lednu absolvovala Ariane 6 v Německu úspěšně statický zážeh motorů a v současnosti se ve Francouzské Guayaně připravuje další série testovacích zážehů motoru Vulcain 2.1. Jde o mimořádně důležitý test, který hodně napoví o připravenosti projektu Ariane 6, se kterým úzce souvisí i vývoj rakety Vega-C.

Přestože zástupci Arianespace ani ESA zatím neupřesnili další harmonogram programu Ariane 6, leccos napoví pohled do kalendáře evropských vesmírných projektů blízké budoucnosti – pro japonsko-evropskou misi EarthCARE, plánovanou na první pololetí příštího roku, je nasmlouvaná raketa Falcon 9 a stejná raketa má vynést i další z plánovaných velkých evropských projektů – sondu Hera, která má k planetce Didymos zamířit v druhé polovině příštího roku. I pokud tedy vše půjde podle plánu, první start by si Ariane 6 mohla podle optimistů odbýt nejdříve v roce 2025. Nás může těšit, že raketa nese i několik českých stop: Domácí firmy se podílely na jejím vývoji a budou pro ni vyrábět některé díly. Právě proto můžeme na jejím trupu vidět naši vlajku, skrývající se v číslici 6.


Další články v sekci