Jaký bude rok 2024 podle klimatických vědců?

Rok 2023 skončil rekordní průměrnou roční teplotou v historii měření. Letošní rok ještě ani pořádně nezačal a už nyní je jasné, že se na něm podepíší faktory, které přispívají k dalšímu zvyšování teploty

08.01.2024 - Stanislav MihulkaRok 2023 se podle očekávání stal nejteplejším v historii klimatických měření. Je teprve leden 2024 a někteří odborníci již spekulují, že tento rok bude ještě teplejší. Už teď je totiž jasné, že letošní teploty bude navyšovat teplo, které se nashromáždilo v oceánech během loňského roku a nyní se bude řadu měsíců postupně uvolňovat.

Dalším významným faktorem letos bude vrcholící klimatický jev El Niño, který rovněž v nemalé míře přispívá k oteplování planety. Jak se zdá, je marné doufat v bezprostřední pokles globální teploty, pokud tedy nedojde k nějaké nečekané události, schopné vyvolat ochlazení, například k masivní vulkanické erupci.

Další rekord na obzoru?

Odborníci britského meteorologického úřadu Met Office předpokládají, že by kvůli zmíněným faktorům mohla v roce 2024 průměrná teplota přesáhnout 1,5 °C nad předindustriální úrovní teploty. Mohla by jít o ukázku horké budoucnosti s extrémním klimatem, která nás nejspíš čeká v blízkých letech a desetiletích.

Probíhající El Niño se zdá být silné a jeho vliv na klima by mohl být značný. Do centrálního a východního Pacifiku přináší bouřky a oteplení povrchu oceánu, což vyvolává dominový efekt, který se projevuje suchem v řadě dalších oblastí světa, jako je Indonésie a další země jihovýchodní Asie nebo jižní Afrika.

TIP: Globální teplota zřejmě poprvé přesáhla o dva stupně předindustriální průměr

Jevy, které se letos v klimatu projeví, hrají do karet vysokým teplotám na pevnině. Nejvíce by se to mělo projevit v únoru,předpovídá Kevin Trenberth z amerického Národního centra pro výzkum atmosféry (NCAR) ve vyjádření pro Washington Post. „Očekávám podstatně vyšší teploty než obvykle, přinejmenším během první poloviny roku 2024.


Další články v sekci