Křidýlko vs. prsíčko: Fastfoodový řetězec čelí kuriózní žalobě

29.05.2023 - Vilém KoubekAimen Halim si v podniku Buffalo Wild Wings objednal smažená kuřecí křidélka bez kostí. K jeho překvapení mu však obsluha přinesla zakamuflovaný kus prsou, který se jako horní končetina dotyčného opeřence pouze tvářil. Zatímco jiní hosté by porci buď snědli, nebo vrátili, Aimen se rozhodl vše hnát k soudu: Řetězec se totiž podle něj dopustil klamavé reklamy. Žaloba přitom míří i na další podniky nabízející podobný produkt, jako jsou Domino’s Pizza či Papa John’s. Pokud by Američan vyhrál, musely by své menu v USA upravit stovky restaurací.

Fastfoodový řetězec na situaci zareagoval na Twitteru sarkastickým komentářem, ve kterém připomíná, že jejich „kuřecí křídla bez kostí“ jsou vyrobená z kuřecího masa a vzdor názvu obsahují 0 % bizoního masa.

Odborníci ale upozorňují, že podobné nekalé praktiky nejsou ničím novým. Nabídka „kuřecích křídel bez kostí“ se dramaticky zvýšila v roce 2008, kdy zpracovatelé drůbeže zaznamenali pokles poptávky po kuřecích prsou, zatímco poptávka po kuřecích křídlech prudce rostla. Pro fastfoodové řetězce proto bylo výhodné nakupovat levnější prsní maso a prodávat ho jako kuřecí křídla.

TIP: Když se zblázní paragrafy: 5 nejbizarnějších soudních žalob

Podobných žalob ve Spojených státech v posledních letech přibývá – podle právníků společnosti Perkins Coie, která sleduje soudní spory v oblasti potravin a nápojů a zastupuje korporace, řešila justice v roce 2008 v USA jen 18 podobných sporů. V roce 2021 to bylo již více než 300 případů.

  • Zdroj textu
  • Zdroj fotografií

Další články v sekci