Krvavé gladiátorské souboje v Pompejích navštěvovaly i malé děti

Zdá se, že našemu druhu je vlastní touha čmárat všude, kde je to jenom trochu možné. Pro archeology je to vlastně dobrá zpráva, protože se díky podobným „uměleckým dílkům“ můžeme dozvědět nesmírně zajímavé věci. 

31.05.2024 - Stanislav MihulkaMezi ruinami římského města Pompeje byly nalezeny starověké graffiti bojujících gladiátorů. Podle badatelů uhlem vyvedené kresby vytvořily děti, pravděpodobně ve věku 5 až 7 let. Tuto představu potvrzuje objev obkreslené ruky, která má dětské proporce.

Dávné kresby mimo jiné znázorňují gladiátory, jak bojují s meči a se zvířaty. Římské děti zřejmě byly očitými svědky těchto krvavých show antického světa. Podle badatelů tento objev podporuje hypotézu, původně vyslovenou na základě studia historických pramenů, že v Římské říši děti tyto akce v amfiteátrech navštěvovaly a byly velice dobře seznámeny s tím, co v nich děje. Načrtnutí gladiátoři do značné míry odrážejí realitu gladiátorských soubojů. 

Podle odborníků mohlo vystavování dětí násilí ve velmi raném věku ve svém důsledku přispět k tomu, jak bezohledná a nelítostná tehdejší římská společnost byla. Výzkumy z dnešní doby jasně dokládají, že děti vystavené násilí v útlém věku mají (nebo alespoň mohou mít) zvýšené sklony k agresivitě.


Další články v sekci