Lze předpovědět solární bouři?

S blížícím se maximem jedenáctiletého slunečního cyklu se stále častěji objevují i velké solární bouře, které mohou ovlivnit i život na Zemi. Umíme jejich příchod předpovědět? 

06.04.2024 - Michal ŠvandaSolární bouře jsou způsobeny aktivními procesy na Slunci: Nejčastěji se pojí se silnými erupcemi, ale vyskytují se také jako důsledek prudkých změn v proudění slunečního větru. Tyto bouře obvykle trvají několik hodin, vyvolávají rozsáhlé poruchy v zemské magnetosféře a mohou mít vliv na různé technologie a systémy jako satelity, elektrické rozvody, navigaci a komunikaci.

Předpovídat solární bouře bohužel není snadné, neboť především velmi obtížně predikujeme jejich původce, nejčastěji tedy sluneční erupce. Slouží k tomu analýza dlouhodobých i aktuálních pozorování sluneční činnosti: Vědci sledují například magnetické pole naší hvězdy, počet a velikost slunečních skvrn i jejich typ. Některé typy skupin zmíněných skvrn představují notoricky známé původce erupcí a zůstává pak jen otázkou času, kdy k nějaké dojde. Popsané údaje společně s mnoha dalšími se zpracovávají v modelech, jež umožňují určit pravděpodobnost výskytu solární bouře a její potenciální sílu. Předpovědi se obvykle udávají s několikahodinovým až několikadenním předstihem, ne vždy jsou však dostatečně přesné. Jejich spolehlivost by snad mohla vzrůst v následujících letech.


Další články v sekci