Milujete psy? Nejspíš to máte zapsané ve svých genech!

Výzkum švédských dvojčat ukázal, že láska ke psům je z podstatné části geneticky daná

25.05.2019 - Stanislav Mihulka



Proč mají někteří lidé tak bezmezně rádi psy a jiní zase nikoliv? Dřívější vědecké studie ukázaly, že když jsou lidé psům vystavení od malička, tak si k nim často vytvoří trvalé pouto. Tým švédských a britských badatelů zajímalo, jestli je láska lidí ke psům daná i geneticky.

Aby to zjistili, tak prozkoumali soubor dat o více než 85 tisících dvojčatech ve Švédském registru dvojčat, který je největší na světě. Z těchto dvojčat mělo asi 8,5 tisíce lidí psa. Výzkum jednovaječných a dvojvaječných dvojčat v podobných případech pomáhá odhadnout, nakolik je nějaký typ chování ukotvený v genech.

TIP: Na štěstí a spokojenosti manželství se významně podílí genetika

Když badatelé zpracovali všechny údaje a vytvořili počítačové modely, tak zjistili, že genetika má na to, zda člověk vlastní psa, o něco větší vliv, než výchova a prostředí. U mužů přispívá genetika k lásce vůči psům z asi 51 procent, u žen je to cca 57 procent. Závěry výzkumu naznačují, že s údajnými zdravotními přínosy psů pro jejich majitele to nemusí být tak slavné. Když mají například majitelé psů statisticky nižší riziko infarktu, tak to může být kvůli rozdílům v genech a nikoliv kvůli psům.

 


Další články v sekci