Mýtus spontánního sexu: Je skutečně lepší než ten plánovaný?

Nejlepší sex? Hlavně spontánní! Hluboce zakořeněná představa nemá podle kanadských vědkyň oporu v realitě.

03.02.2024 - Martin ReichmanPředstava, že nejvášnivější a nejuspokojivější je spontánní sex, je hluboce zakořeněná v představách mnoha lidí. Výzkum badatelek kanadské Univerzity v Yorku tuto představu ale boří. Dvě nezávislé studie ukazují, že plánovaný sex je stejně kvalitní jako ten spontánní.

Podle psychoterapeutky Katariny Kovacevicové, která se specializuje na otázky sexuality a romantických vztahů, má zmíněná představa svůj původ v médiích – hlavně v knihách a filmech. „Je vlastně docela legrační, že filmové scény, které jsou plánované do nejmenších detailů, v nás vyvolávají podobné představy,“ líčí doktorandka z katedry sexuálního zdraví a vztahů při Yorské univerzitě.

„Naše studie ukazuje, že přestože mnoho lidí považuje spontánní sex za ideál, ve skutečnosti jsme v hodnoceních sexuálních prožitků nenašly žádný rozdíl v plánovaném a neplánovaném sexu.“

Mýtus spontánního sexu

V první studii badatelky oslovily 300 respondentů prostřednictvím online průzkumu. V druhé vědkyně mapovaly životní styl více než stovky párů. Výsledky první studie ukázaly, že lidé, kteří věří v spontánní sex jej hodnotili pozitivněji než ten plánovaný. V každodenním hodnocení se již ale žádné statisticky významné rozdíly neukázaly.

Na plánovaném sexu není podle Kovacevicové nic špatného nebo neromantického. Naopak, očekávání může podle psychoterapeutky vést k většímu pocitu touhy. „Když párům doporučujeme, aby si pro sebe našly čas, nemyslíme tím, aby si lidé sex plánovali v kalendáři. Jistá forma intencionality jim ale může pomoci v případech, kdy čekání „na ten správný okamžik“ nedochází naplnění.“

Podle profesorky psychologie Amy Muiseové je pro nás plánování přirozené v mnoha důležitých oblastech života a není proto důvod si myslet, že v případě sexu je tomu výrazně jinak. Obě badatelky ale zároveň upozorňují, že přehnaně dogmatické plánování může být spojené s negativním tlakem. Nejlepším řešením je podle obou dam umění vyhradit si společně strávený čas. Je to nejlepší způsob, jak si ve vztahu udržet vzájemnou partnerskou touhu a jiskru.


Další články v sekci