Osedlaná obluda mikrosvěta: Housenka, se kterou není radno si zahrávat

Housenky tzv. slimákovitých nočních motýlů vzhledem skutečně připomínají slimáky a daly tak pojmenování celé čeledi, která čítá asi 1 000 popsaných druhů. Jedním z nejpozoruhodnějších příslušníků této živočišné skupiny je druh, jenž v češtině nemá pojmenování, ale jeho latinský název by se dal přeložit jako housenka sedlová

12.04.2023 - Marek TeličkaV angličtině se tomuto druhu říká saddleback caterpillar, tedy zjednodušeně „housenka sedlová“. Noční motýl, který se později zrodí z tohoto hrozivě působícího stvoření je poměrně nezajímavý, ale jeho „předobraz“ si člověk při spatření určitě zapamatuje. Oko přitáhne nejen „sedlo“ s výrazně zelenou „čabrakou“, ale také dva páry ostnitých výrůstků, které tyto housenky, žijící v jihovýchodní části Severní Ameriky, velmi účinně brání před predátory.

TIP: Jedové závody ve zbrojení: Jak probíhá toxická válka v říši zvířat

Menší výrůstky lemují celé tělo housenky a jejich ostny, stejně jako v případě čtveřice největších výčnělků, obsahují jed. Toxin je nebezpečný nejen zvířatům, ale i lidem, u nichž při dotyku vyvolává intenzivně svědící vyrážku, bolest a někdy i nevolnost. U citlivých jedinců může kontakt s jedem způsobit také silné migrény, astmatické komplikace nebo dokonce anafylaktický šok.

Dospělý jedinec Acharia stimulea. (foto: Wikimedia Commons, Auburn University, Lacy L. HycheCC BY 3.0)


Další články v sekci