Šimpanzi a gorily jsou praváci, orangutani spíše leváci

Zdá se, že člověk není jediným živočišným druhem, u kterého je častější pravorukost. Podle španělských vědců se stejně často vyskytuje i u šimpanzů a goril.

10.06.2024 - Zuzana TeličkováZjištění španělských vědců vychází z pozorování 114 šimpanzů žijících v záchranných stanicích ve Španělsku a Zambii. Vědci jim předložili potravu ukrytou uvnitř trubky a monitorovali způsob, jakým se k ní budou snažit dostat. Ať už se šimpanzi snažili pochoutku vylovit prsty či s pomocí nějakého nástroje, častěji používali pravou ruku.

„Tento rys byl tradičně přisuzován výhradně člověku a byl považován za výsledek asymetrií v lidském mozku souvisejících s uskutečňováním složitých úkonů, které vyžadují používání a koordinaci obou rukou,“ říká zástupce vědecké skupiny z Katalánského institutu lidské paleoekologie a sociální evoluce, jenž studii koordinoval. Současně bylo zjištěno, že stejně jako u lidí, i u šimpanzů se pravorukost vyskytuje častěji u samic.

Zjištění španělských vědců potvrzuje také výzkum Billa Hopkinse z americké Georgia State University. Zatímco mezi šimpanzi je podle Hopkinse 65–70 procent praváků a mezi gorilami dokonce 75 % praváků, orangutani jsou z 66 % leváci.


Další články v sekci