Slavný Obr z Cerne Abbas měl označovat shromaždiště vojsk

Thomas Morcom a Helen Gittosová z Oxfordské univerzity věří, že se jim podařilo rozluštit záhadu nahého obra s kyjem u Dorchesteru. Kdy a proč vznikl tento podivný geoglyf?

10.01.2024 - Stanislav MihulkaNa kopci poblíž Dorchesteru u jižního pobřeží Anglie se nachází veliký geoglyf, který naturalisticky vyobrazuje nahého muže s kyjem. Postava označovaná jako Obr z Cerne Abbas měří na výšku 55 metrů a vytvářejí ji zhruba 30 cm široké zářezy v půdě, které odkrývají křídové podloží. Výsledný obraz je díky tomu jasně bílý.

V okolní krajině se vyskytuje více podobných geoglyfů. Některé jsou z pravěku, jiné jsou relativně mladé. Okolo Obra z Cerne Abbas až donedávna panovaly nejasnosti, jak ohledně jeho stáří, tak i pokud jde o to, koho vlastně představuje a jaký byl původní účel tohoto výtvoru.

Anglosaský naháč

Výzkum, který asi před dvěma lety vedl Martin Papworth z organizace National Trust, dospěl k poměrně překvapivému závěru, že Obr z Cerne Abbas pochází z anglosaského období, tedy z raného středověku, a že s největší pravděpodobností vznikl někdy kolem roku 908 našeho letopočtu

Thomas Morcom a Helen Gittosová z Oxfordské univerzity tento geoglyf podrobně prozkoumali a jsou přesvědčeni, že odhalili jeho původní význam. Jak vyplývá ze studie, kterou v těchto dnech zveřejnil odborný časopis Speculum, Obr z Cerne Abbas je vlastně klasický antický hrdina Héraklés, který byl vytvořen jako geoglyf, aby označoval shromaždiště armád Západních Sasů, původně z království Wessex, později v rámci nově založené Anglie.

TIP: Nefalšovaná archeologická záhada: Kdo je pohřbený na Sutton Hoo?

Není to zase tak zvláštní, jak by se mohlo zdát. Právě Héraklés byl v raném středověku velmi populární. Lokalita Obra z Cerne Abbes je ideálním místem pro setkání středověkých bojovníků a má znaky shromaždišť anglosaských armád. Nalézá se poblíž významných cest, je tam dostupná pitná voda a poblíž bylo možné sehnat zásoby pro armádu. Zdá se, že se u nahého Hérakla scházela armáda, která poté mohla čelit například tehdy běžným útokům Vikingů.


Další články v sekci