Pravěké tetování Země: Tajemství bílého koně a anglického obra plodnosti

20.01.2019 - Kateřina Helán Vašků

Zmínky o Obrovi z Cerne Abbas, největším geoglyfu na území Anglie, již z konce 17. století. Řadu záhad ohledně gigantické postavy vyznačené v zemi, na severu Dorchesteru v hrabství Dorset, se však zatím objasnit nepodařilo

<p>Bílý kůň z Uffingtonu patří po Stonehenge k nejslavnějším pravěkým památkám v Británii. Obr z Cerne Abbas zase zosobňuje boha plodnosti. Možná jde však jen o podařený žert.</p>

Bílý kůň z Uffingtonu patří po Stonehenge k nejslavnějším pravěkým památkám v Británii. Obr z Cerne Abbas zase zosobňuje boha plodnosti. Možná jde však jen o podařený žert.


Reklama

Figura nahého muže pojmenovaného Obr z Cerne Abbas měří asi 55 × 51 m a rozkládá se na úbočí kopce, odkud ji lze snadno spatřit z širokého okolí i z ptačí perspektivy. Linii tvoří zhruba 30 cm široké příkopy, z nichž byl odstraněn travnatý povrch, takže odkrývají křídové podloží.. 

Zrození anglického obra umísťují badatelé hluboko do minulosti, mnohdy až do roku 3000 př. n. l., důkazy však nemáme. Jisté je, že se postava se vztyčeným penisem dodnes spojuje s kultem plodnosti. Prvního května proto na místo přijíždějí bezdětné dvojice v naději, že si tak zajistí početí potomka. Ve stejný den prý slunce vychází nad kopcem právě v místě, jež leží v prodloužení penisu. 

Objevují se ovšem i zcela odlišné hypotézy. Podle jedné z nich vznikl objekt teprve za anglické občanské války coby parodie na velitele Olivera Cromwella. Podle uvedeného výkladu symbolizoval kyj jeho vojenská pravidla, zatímco obří penis se vysmíval jeho puritánství. Teorii nahrává i fakt, že popisy tamní krajiny nejsou nijak vzácné a například Bílý kůň z Uffingtonu (viz níže) vzbuzoval údiv už v 11. století, což mu vyneslo četné zmínky v kronikách. Že by současníci o jednom obrazci zarytě mlčeli, kdežto na druhý, vzdálený pouhých 150 km, by pěli ódy po několik staletí? 

Tajemství bílého koně

Zatímco Obr z Cerne Abbas možná skutečně představuje relativně novodobý projev britského sarkasmu, o Bílém koni z Uffingtonu nikdo nepochybuje. Nachází se totiž v bezprostřední blízkosti významných archeologických lokalit z doby bronzové, a jeho vznik tak podle badatelů spadá zhruba do roku 600 př. n. l., zatímco některé odhady jej umisťují dokonce do roku 3 000 př. n. l. 

Stylizovaná silueta měří asi 110 m, zdobí vápencový kopec v jihozápadním Oxfordshiru nedaleko Oxfordu a sestává z příkopů širokých 2–3 metry a metr hlubokých. V celé kráse je viditelná pouze z výšky a dochovala se prý jen díky tomu, že ji pravidelně obnovovali místní vesničané. Podle vědců může jít o kmenový symbol nebo možná o značku, jež hlásala, že jsou v místě k mání čerství koně.

TIP: Sedm nevyřešených záhad archeologie

Možná se však vůbec nejedná o lichokopytníka, nýbrž o draka. Z lokality se totiž otevírá výhled na Dračí návrší, kde podle legendy zabil sv. Jiří mytologického draka. Faktem zůstává, že nad postavou koně leží na kopci Uffingtonské tábořiště, s velmi dobrou strategickou pozicí, které podle badatelů sloužilo lidem už v neolitu. Silueta koně z Uffingtonu se každopádně těší nesmírné popularitě a po Stonehenge ji Britové považují za nejznámější pravěkou památku v zemi. Navíc inspirovala vznik novodobých geoglyfů – podobných „bílých koní“ dnes v Anglii najdeme víc než deset.

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií: Shutterstock, Profimedia, Wikipedie, Google Earth

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti

Krásná císařovna Barbora

Historie

Saturn a jeho polární záře

Tři fotografie Saturnu pořízené pomocí spektrografu STIS na palubě Hubbleova teleskopu odhalují dynamickou povahu polárních září na planetě. Série představuje pohled na jižní polokouli tělesa v rozpětí pěti dnů. Polární záře na Saturnu mají podobu prstence zářících plynů v okolí pólů a vznikají při kolizi nabitých částic s magnetickým polem planety. Částice jsou urychlovány na vysoké energie a vnikají do horních vrstev atmosféry. Srážky s přítomnými plyny pak vedou k vyzáření energie ve viditelné části spektra a také v ultrafialovém a infračerveném oboru.

Vesmír

Kdysi aktivní vulkány se dnes mohou skrývat pod zemí

Věda

Ani náročný výšlap vám nezaručí, že si koncert vychutnáte – počasí se totiž může kdykoliv změnit.

Zajímavosti

Frostovi muži ukazují svoji kořist – německou přilbu – jednomu z pilotů whitleyů, který je přišel přivítat do přístavu.

 

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907