Nefalšovaná archeologická záhada: Kdo je pohřbený na Sutton Hoo?

14.02.2021 - Stanislav Mihulka

Jeden z nejvýznamnějších archeologických objevů ve Velké Británii stále obestírá tajemství. Rozluští ho moderní technologie?

<p>Replika ozdobné přilby z lodního pohřbu na Sutton Hoo.</p>

Replika ozdobné přilby z lodního pohřbu na Sutton Hoo.


Reklama

Jen před pár dny mělo v kinech premiéru historické drama z dílny Netflixu The Dig (Vykopávky), které připomíná události z roku 1939, kdy byly zahájeny vykopávky velkých mohyl na pohřebišti Sutton Hoo, nedaleko Woodbridge v anglickém hrabství Suffolk. Na dvou pohřebištích zde bylo nalezeno mnoho anglosaských artefaktů, včetně ikonické zdobené helmy a tzv. „pohřbu v lodi“ - zbytku vraku 27 metrů dlouhé lodi, s pohřební komorou naplněnou 263 artefakty.

„Lodní pohřeb“ se podle archeologů odehrál na počátku 7. století našeho letopočtu. Pro vědce jde o nesmírně významný objev, jeden z nejdůležitějších na území Velké Británie. Odhaluje totiž období raného středověku na Britských ostrovech, které je doposud jen málo známé. 

Vzhledem k významu „lodního pohřbu“ na Sutton Hoo je ironií, že stále není jasné, kdo je tam vlastně pohřbený. Část archeologů se domnívá, že jde o hrob anglosaského krále Raedwalda z dynastie Wuffingů, který vládl ve východní Anglii a zemřel někdy kolem roku 627. Důkazy jsou stále jen nepřímé.

TIP: Extrémně horké léto v Anglii odhalilo doposud skrytá archeologická naleziště

Další možností je, že na Sutton Hoo je pohřbený Raedwaldův příbuzný. Mohl by to být například jeho syn Eorpwald, který usedl na trůn po Raedwaldově smrti a který panoval jen pár let, než byl kvůli koketování s křesťanstvím zavražděn pohanským šlechticem Ricberhtem. Ani v tomto případě se ale odborníci nemohou opřít o pádné důkazy.

Odpověď na otázku, kdo je na Sutton Hoo vlastně pohřbený, by mohl přinést podrobnější výzkum, a hlavně objev nějakého zásadního důkazu. Vědcům v tom nově mají pomoci nejmodernější laserové a radarové technologie – především LIDAR, který již odhalil mnohá tajemství v nejrůznějších koutech světa

Reklama




Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Hrající si slůňata – stále v bezpečné blízkosti dohlížejících samic. (foto: Marek Velechovský - se souhlasem k publikování)

Příroda

V bitvě u Hradce Králové, známé také jako bitva u Chlumu či u Sadové, se na obou stranách dohromady utkalo na 430 000 mužů. S výjimkou bitvy u Lipska v roce 1813 nebojovalo nikde jinde za celé 19. století víc vojáků. (ilustrace: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Když si někdo kýchne na Mount Everestu, jeho patogeny mohou na místě vydržet i staletí. (foto: Wikimedia Commons, TirthakanjiCC BY-SA 3.0 CZ)

Věda

Nejšťastnější zemí světa se v žebříčku sestavovaném pro OSN už šestý rok v řadě stalo Finsko, Česko skončilo stejně jako loni osmnácté. (foto: Shutterstock)

Revue

Libušín a Maměnka v současné podobě. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Pozemský Měsíc není ve srovnání s ostatními souputníky žádným trpaslíkem. (foto: Unsplash, Drew TilkCC0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907