Aguada Fenix: V Mexiku objevili nejstarší a zároveň největší monument Mayů

05.06.2020 - Stanislav Mihulka

Nově objevený komplex, který je starý asi 3 tisíce let, by mohl změnit náš pohled na počátky civilizace Mayů

<p>Lidarem pořízený 3D snímek staveb v Aguada Fenix.</p>

Lidarem pořízený 3D snímek staveb v Aguada Fenix.


Reklama

Archeologům v Mexiku se povedl skvělý objev. V mexickém státě Tabasco, u břehů Golfského zálivu, na místě zvaném Aguada Fenix, pomocí laserového snímkování LIDARem, nalezli doposud zcela neznámý a v podzemí skrytý monument z počátků mayské civilizace. Jeho objev pravděpodobně změní pohled na architekturu a civilizaci Mayů.

Za doposud nejstarší mayský monument a ceremoniální centrum byl považován Ceibal, který vznikl kolem roku 950 před naším letopočtem. Se stavbami v Aguada Fenix se ale nemůže rovnat. Nově objevený komplex vznikl někdy mezi lety 1000 a 800 před naším letopočtem. Podstatné ale je, že je skutečně veliký. V největším rozměru měří přes 1 400 metrů, čímž zcela přesahuje vše, co známe z raného období mayské civilizace.

TIP: Laserová archeologie: Vědci zmapovali 100 kilometrů dlouhou silnici Mayů

Jak říká vedoucí výzkumu Takeshi Inomata z americké University of Arizona: „Podle toho, co víme, jde o doposud nejstarší velkou stavbu v oblasti osídlené Mayi, a také o největší stavbu v celé předhispánské historii v této oblasti. Komplex v Aguada Fenix se přitom po celá staletí ukrýval v podzemí. V okolní krajině žijí moderní Mexičané, kteří o tom neměli ani tušení.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Během své vlády v Západofranské říši dlouhý čas Karel II. bojoval s Vikingy, kteří obsazovali nebo pustošili pobřeží říše.

Věda

Jindřich prchající z Polska na obraze polského romantického malíře Artura Grottgera.

Historie

Několik nezávislých studií poukázalo na zjevný fakt, že dvojhvězdy ve vesmíru převažují. V případě Slunce je ale téměř vyloučeno, aby mělo svého hvězdného průvodce.

Vesmír

Výrůstek na nose má u samic více či méně šiškovitý tvar, samci jej mají dlouhý a špičatý. Samicím druhu Langaha alluaudi navíc vyrůstají nad očima jakási „tykadélka“.

Příroda
Zajímavosti

K doporučovaným jednodenním výletům pro lepší aklimatizaci patří také cesta do základního tábora Manáslu.

Cestování

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907