Aguada Fenix: V Mexiku objevili nejstarší a zároveň největší monument Mayů

05.06.2020 - Stanislav Mihulka

Nově objevený komplex, který je starý asi 3 tisíce let, by mohl změnit náš pohled na počátky civilizace Mayů

<p>Lidarem pořízený 3D snímek staveb v Aguada Fenix.</p>

Lidarem pořízený 3D snímek staveb v Aguada Fenix.


Reklama

Archeologům v Mexiku se povedl skvělý objev. V mexickém státě Tabasco, u břehů Golfského zálivu, na místě zvaném Aguada Fenix, pomocí laserového snímkování LIDARem, nalezli doposud zcela neznámý a v podzemí skrytý monument z počátků mayské civilizace. Jeho objev pravděpodobně změní pohled na architekturu a civilizaci Mayů.

Za doposud nejstarší mayský monument a ceremoniální centrum byl považován Ceibal, který vznikl kolem roku 950 před naším letopočtem. Se stavbami v Aguada Fenix se ale nemůže rovnat. Nově objevený komplex vznikl někdy mezi lety 1000 a 800 před naším letopočtem. Podstatné ale je, že je skutečně veliký. V největším rozměru měří přes 1 400 metrů, čímž zcela přesahuje vše, co známe z raného období mayské civilizace.

TIP: Laserová archeologie: Vědci zmapovali 100 kilometrů dlouhou silnici Mayů

Jak říká vedoucí výzkumu Takeshi Inomata z americké University of Arizona: „Podle toho, co víme, jde o doposud nejstarší velkou stavbu v oblasti osídlené Mayi, a také o největší stavbu v celé předhispánské historii v této oblasti. Komplex v Aguada Fenix se přitom po celá staletí ukrýval v podzemí. V okolní krajině žijí moderní Mexičané, kteří o tom neměli ani tušení.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Věda
Vesmír

Udržování podmořských ropovodů s využitím lidské síly stojí víc než dva miliony korun za jediný den. V blízké budoucnosti by je však mohly značně urychlit a zlevnit autonomní drony.

Zajímavosti

Finští vojáci přeházejí sovětskou hranici poblíž Tohmajärvi v létě 1941. Helsinky deklarovali svoji účast ve válce jako obrannou.

Válka

Jednáte pomalu!

freska Ježíše
kde: Španělsko | kdy: 2012

Freska Ecce homo, kterou v kostelíku nedaleko španělské Zaragozy před více než sto lety vytvořil Elías García Martínez, postupně „opadávala“ vinou vlhkosti. Ministerstvo kultury ji sice hodlalo nechat zrestaurovat, ale v porovnání s tamní důchodkyní Cecilií Giménezovou jednalo příliš pomalu: Vitální osmdesátnice vzala dílo do vlastních rukou a pohřbila historickou malbu pod nánosy nové barvy. Výsledek jejího snažení připomíná mazanici malého dítěte, které si hraje s pastelkami. Památku sice původně čekala oprava, ale z poničeného Ježíše se stala internetová senzace a do města kvůli němu proudí davy turistů – takže zatím zůstává ve zbídačeném stavu.

Revue
Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907