Aguada Fenix: V Mexiku objevili nejstarší a zároveň největší monument Mayů

Nově objevený komplex, který je starý asi 3 tisíce let, by mohl změnit náš pohled na počátky civilizace Mayů

05.06.2020 - Stanislav MihulkaArcheologům v Mexiku se povedl skvělý objev. V mexickém státě Tabasco, u břehů Golfského zálivu, na místě zvaném Aguada Fenix, pomocí laserového snímkování LIDARem, nalezli doposud zcela neznámý a v podzemí skrytý monument z počátků mayské civilizace. Jeho objev pravděpodobně změní pohled na architekturu a civilizaci Mayů.

Za doposud nejstarší mayský monument a ceremoniální centrum byl považován Ceibal, který vznikl kolem roku 950 před naším letopočtem. Se stavbami v Aguada Fenix se ale nemůže rovnat. Nově objevený komplex vznikl někdy mezi lety 1000 a 800 před naším letopočtem. Podstatné ale je, že je skutečně veliký. V největším rozměru měří přes 1 400 metrů, čímž zcela přesahuje vše, co známe z raného období mayské civilizace.

TIP: Laserová archeologie: Vědci zmapovali 100 kilometrů dlouhou silnici Mayů

Jak říká vedoucí výzkumu Takeshi Inomata z americké University of Arizona: „Podle toho, co víme, jde o doposud nejstarší velkou stavbu v oblasti osídlené Mayi, a také o největší stavbu v celé předhispánské historii v této oblasti. Komplex v Aguada Fenix se přitom po celá staletí ukrýval v podzemí. V okolní krajině žijí moderní Mexičané, kteří o tom neměli ani tušení.


Další články v sekci