Laserová archeologie: Vědci zmapovali 100 kilometrů dlouhou silnici Mayů

27.02.2020 - Stanislav Mihulka

Vědcům se s pomocí LIDARu podařilo zmapovat dávnou silnici Mayů. Yucatánská dálnice vznikla před 1 300 lety a měřila více než 100 kilometrů

<p>Snímkování pomocí LIDARu dovoluje rekonstruovat jinak neviditelné či dávno zaniklé stavby.</p>

Snímkování pomocí LIDARu dovoluje rekonstruovat jinak neviditelné či dávno zaniklé stavby.


Reklama

Měření vzdálenosti na základě odrazu světelného paprsku mají překvapivě dlouhou historii. První pokusy využívající světelný paprsek proběhly již ve 30. letech minulého století k určení výšky mraků. Teprve s vynálezem laseru a pozdějším rozšířením GPS ale našlo skutečně široké uplatnění.

Laserová archeologie

Měření vzdálenosti pomocí světelného paprsku je dnes nezbytnou výbavou archeologů, kteří využívají systém LIDAR (Light Detection And Ranging) k mapování terénu. Systém jim umožňuje zobrazovat i jinak neviditelné či dávno zaniklé objekty a stavby. Právě letecké snímkování s LIDARem nedávno použili američtí badatelé, kteří s jeho pomocí zmapovali přibližně 100 kilometrů kamenné silnice, vybudované před 1 300 lety středoamerickými Mayi.

Podle toho, co víme, nechala tuto silnice postavit válečná královna Mayů, které říkáme Lady K’awiil Ajaw. Tato silnice byla široká asi 8 metrů a Mayové ji natírali bílou omítkou. Silnice spojuje jedno z největších měst říše Mayů jménem Cobá se vzdáleným menší sídlem Yaxuná na Yucatánu. 

TIP: Letecké snímkování laserovým radarem odhalilo dávné město v Kambodži

Snímkování LiDARem odhalilo, že silnice, které se říká „Sacbe 1“ nebo „White Road 1“, nevede rovně, jak se předpokládalo, ale obtáčí řadu sídel, která míjí. Lady K’awiil Ajaw tuto silnici nechala postavit zřejmě kvůli teritoriální expanzi a okupaci města Yaxuná, která měla zmírnit hrozbu nepříjemného konkurenta, státu Chichén Itzá.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Během své vlády v Západofranské říši dlouhý čas Karel II. bojoval s Vikingy, kteří obsazovali nebo pustošili pobřeží říše.

Věda

Jindřich prchající z Polska na obraze polského romantického malíře Artura Grottgera.

Historie

Několik nezávislých studií poukázalo na zjevný fakt, že dvojhvězdy ve vesmíru převažují. V případě Slunce je ale téměř vyloučeno, aby mělo svého hvězdného průvodce.

Vesmír

Výrůstek na nose má u samic více či méně šiškovitý tvar, samci jej mají dlouhý a špičatý. Samicím druhu Langaha alluaudi navíc vyrůstají nad očima jakási „tykadélka“.

Příroda
Zajímavosti

K doporučovaným jednodenním výletům pro lepší aklimatizaci patří také cesta do základního tábora Manáslu.

Cestování

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907