Archeologové vítají sucho s otevřenou náručí a nadšeně snímkují krajinu z letadel a dronů
Letošní velmi horké léto je náročné pro lidi i pro zvířata. Radost z něj ale rozhodně mají archeologové, kteří zkoumají krajinu pomocí leteckého snímkování a dronů. Extrémně vysušená půda totiž velice dobře znázorňuje stopy dávných staveb a dalších lidských výtvorů.
Anglie je letos obzvláště zasažená vedrem a archeologové tam mají doslova žně zajímavých nálezů. Snímkují krajinu jako diví a objevují se před nimi doposud skryté stopy pohnuté historie dlouhých tisíciletí osídlení v Anglii.
TIP: Akční hračky z Vindolandy: Vykopávky v římské pevnosti odkryly dětské meče
Archeologové si v Anglii již připsali na své konto nově objevené tajuplné ceremoniální monumenty doby kamenné, lidská sídla a pohřebiště z doby bronzové, také doby železné i římské farmy. Výjimečné sucho rovněž odhalilo doposud neznámé objekty na již známých místech, jako je například prehistorická ceremoniální lokalita u u Eynshamu, kde se objevily neznámé pohřební monumenty. Nejde ale jenom o pradávné osídlení. Sucho prozradilo archeologům i ztracené alžbětinské budovy i zahrady v Tixall Hall, které pocházejí z roku 1555.
Historic England
ZajímavostiDopadnout na polštář
airbagy pro chodce
kdy: 2012 | omezení: pouze nižší rychlostAirbagy se staly běžnou formou ochrany řidičů i spolujezdců, a řada automobilek se proto zamýšlela, zda by nemohly mírnit také náraz nešťastně zasaženého chodce. Během kolize se měly airbagy na kapotě nafouknout a pokrýt plochu střetu. Ačkoliv je myšlenka na první pohled nosná a snadno realizovatelná, nakonec se neujala. Vnější airbagy byly totiž účinné jen při nižších rychlostech, a pouze pokud nešťastník dopadl přímo na ně. Daleko efektivnější se ukázaly změny v umístění motoru a mřížky chladiče, které pomohly lépe usměrnit případný náraz. (foto: Profimedia)