Specialista na jedy je podezřelý z vraždy manželky: Měl ji otrávit kolchcinem

Bývalý lékař z Minnesoty řešil podle policistů partnerské a finanční problémy otravou manželky pomocí velmi účinného rostlinného jedu

05.11.2023 - Stanislav MihulkaV pátek 20. října 2023 byl v Minnesotě zatčen třicetiletý Connor Bowman. V okrese Olmsted County ho obvinili z vraždy o dva roky starší manželky Betty. 16. srpna ji přijali v nemocnici s výraznými gastrointestinálními potížemi a dehydratací. Lékaři to nejprve připisovali otravě jídlem, ale její stav se rychle zhoršoval a za čtyři dny zemřela kvůli rozsáhlému selhání orgánů.

Následujícího dne upozornil soudní lékař policii, že jde o podezřelé úmrtí a bylo zahájeno vyšetřování. Záhy vyšlo najevo, že manželství Connora a Betty bylo v rozkladu, došlo k nevěře a uvažovali o rozvodu. Zároveň se objevily podezřelé okolnosti, protože zadlužený manžel měl obdržet z manželčiny životní pojistky půl milionu dolarů (přes 11,7 milionů Kč), pokoušel se zhatit pitvu zemřelé a trval na její okamžité kremaci.

Smrtící kolchicin

Toxikologické vyšetření odhalilo, že manželka měla v krvi a moči kolchcin, velmi nebezpečný rostlinný toxin, který se vyskytuje například v ocúnech. Používá se sice ve velmi malém množství v medicíně, například při léčbě dny a některých dalších onemocnění či v protinádorové léčbě, ale Betty Bowmanová ho nikdy neměla předepsaný ani netrpěla dnou.

Kolchicin je jedním z nejúčinnějších buněčných jedů. Za smrtelnou dávku je považováno 20 miligramů. Funguje jako mitotický jed a narušuje proces mitózy, který zodpovídá za rozdělení genetického materiálu a je klíčový pro správné dělení buněk. Otrávenému člověka je velice zle, trpí průjmem, dehydratací, dušností, bledne, klesá mu teplota a tlak. Smrt může nastat během několika hodin až několika dnů.

Pikantní je, že Connor Bowman až donedávna působil jako lékař na klinice Mayo, která je považována za jednu z nejlepších vědeckých nemocnicí na světě. Studoval farmacii a působil jako poradce při otravách, což kriminalisty utvrdilo v jejich podezření. Vyšetřování ukázalo, že podezřelý Bowman na internetu hledal informace o kolchicinu, a také o tom, jak zamaskovat historii vyhledávání na internetu

V rámci úvodního soudního slyšení stanovil soudce podmínky kauce ve výši 5 milionů dolarů. Hlavní přelíčení je naplánováno na 16. ledna 2024.


Další články v sekci