Velký návrat po 50 letech: První žena Bostonského maratonu opět na startu

Před 50 lety byla Kathrine Switzerová vůbec první běžkyní Bostonského maratonu. Včera jej zvládla znovu

18.04.2017 - Martin ReichmanPsal se rok 1967 a americká spisovatelka a sportovkyně Kathrine Switzerová se rozhodla splnit si svůj velký sen – účastnit se Bostonského maratonu. Jediný zádrhel spočíval v tom, že na zmíněný závod se tehdy mohli hlásit pouze muži. Na startovní listině se tak Kathrine objevila pod jménem K. V. Switzer. 

Poté co ji na dráze spatřil úředník, vběhl na trať a snažil se ji ze závodu odsunout, čímž se dostal do potyčky s Kathrininým přítelem. Celá akce byla zvěčněna na fotografii, která obletěla svět. 

Amatérská atletická unie reagovala tím, že ženám start na maratonu po boku mužů zcela zakázala, po pěti letech ovšem ono opatření zrušila. V roce 1974 vyhrála Kathrine Newyorský maraton a později byla zapsána do Národní ženské síně slávy. Celkem Kathrine absolvovala více než 30 maratonů.

Včera připsala další část svého neobyčejného životního příběhu – ve věku 70 let se postavila na start 121. ročníku Bostonského maratonu. Trasu dlouhou 42 kilometrů a 195 metrů Kathrine zvládla za 4 hodiny 44 minut a 31 sekund, což je mimochodem jen o 20 minut pomalejší čas než v roce 1967.

  • Zdroj textu

    The New York Times

  • Zdroj fotografií

    Reddit, The Boston Globe


Další články v sekci