Vítejte doma: Velkolepý návrat vojáků ze Zálivu v newyorských ulicích

Mimořádný den prožili obyvatelé a návštěvníci New Yorku 8. června 1991. Po Broadway avenue se za tahačem sunul palubní letoun amerického námořnictva LTV A-7 Corsair II, na jehož křídlech stáli námořníci a mávali okolostojícím davům. 

28.03.2024 - Jaroslav NečasVýjimečná událost představovala součást oslav u příležitosti návratu vojáků z války v Perském zálivu. Přehlídka byla vskutku velkolepá – radnice nechala posílit vlakové soupravy metra, do kanceláří ve výškových budovách lemujících trasu pochodu byly poslány stovky krabic s konfetami. 

Tuny konfet

V přístavu kotvil tucet válečných plavidel, kapely vyhrávaly a do všeho toho hluku křičeli radostí lidé s vlaječkami, kteří si takovou show nemohli nechat v krásném letním dni ujít. Prý se jich sešlo až milion. Město New York má bohatou tradici oslavných průvodů – dočkal se ho například pokořitel Atlantiku letec Charles Lindbergh, astronaut John Glenn nebo posádka raketoplánu Discovery. 

Pravidelně se této pocty dostává také úspěšným sportovním týmům. Tato přehlídka se však měla více podobat těm, které následovaly po první světové válce a po vítězstvích v té druhé – nejprve v Evropě a poté v Pacifiku, kdy občané zahrnuli navrátivší se vojáky vděkem a květinami. Samozřejmě nesměly chybět ani papírové konfety. Těch bylo tentokrát připraveno na 6 000 tun.

V parku před radnicí pak shromáždění politici, vládní úředníci či velvyslanci čekali, až dorazí průvod. Ten čítal 8 000 vojáků zapojených do nedávno vítězně skončené války proti Iráku (včetně spojenců z jiných zemí), mezi nimiž byl i velitel aliančních vojsk generál Norman Schwarzkopf.


Další články v sekci