Vlna veder decimuje vřešťany v Mexiku: Polomrtví padají ze stromů

Vřešťany pláštíkové decimují v Mexiku vysoké teploty. V souvislosti s vlnou veder padají opice po desítkách polomrtvé ze stromů.

24.05.2024 - Martin ReichmanMexiko se potýká s abnormálně vysokými teplotami, které šplhají téměř k 50 stupňům Celsia – v Ciudad Victoria například meteorologové zaznamenali 47 °C. Vedro nedopadá jen na lidi, ale i na tamní zvířata. Na jihovýchodě země kvůli němu v posledních týdnech zemřely desítky vřešťanů. Opice kvůli horku doslova padají ze stromů.

Zatímco běžně se pohybují v korunách stromů, teď se desítky mexických vřešťanů nacházejí i na zemi. Spadli sem poté, co už nesnesli vysoké vedro. „Opice byly v kritickém stavu, ztrácely vědomí, byly letargické a vykazovaly známky těžké dehydratace,“ popisuje tamní biolog Gilberto Pozo.

Vedro, sucho a člověk

Teploty ve státě Tabasko na jihovýchodě Mexika dosahují abnormálních hodnot. Zvířata se kromě extrémního vedra musejí potýkat také s nedostatkem vody. Tyto nepříznivé podmínky už způsobily smrt nejméně 83 vřešťanů, jejichž těla shromažďují dobrovolníci. Odborníci musejí řešit i zvyšující se počet opičích sirotků – přibývá jich v případech, kdy matka zemře vysílením a mládě přežije. Právě podobnými opičími sirotky se teď zaplňují i tamní veterinární ordinace. 

Lidé v regionu už po pralese rozmísťují nádoby s vodou a ovocem, aby zabránili dalším úhynům těchto inteligentních zvířat. Vřešťan pláštíkový se totiž řadí mezi zranitelné druhy. 

Podle Poza souvisí současný úhyn vřešťanů nejen s vysokými teplotami a suchem, mezi příčiny podle něj patří i lesní požáry a těžba dřeva, která zvířata připravuje o stín a potravu. Vřešťany biolog přirovnává ke kanárkům v dolech – upozorňují nás, že se s klimatem děje něco neblahého.

Problémem se zabývá už i mexické ministerstvo životního prostředí a pomoc přislíbil také prezident země. Vlna veder totiž sužuje celé Mexiko už od března. Úřady v souvislosti s ní hlásí nejméně 26 mrtvých lidí, některé části země se v důsledku nízké hladiny vody v přehradách potýkají s výpadky elektrické energie a největší obchodní řetězec omezil prodej ledu na tři sáčky na osobu.


Další články v sekci