Reklama


Javorový sirup: Nostalgické kouzlo dávných časů

10.02.2018 - Vít Pohanka

Málokterá pochutina je tak typicky americká jako javorový sirup. Pro mnoho Američanů s sebou ale kromě výrazné chuti přináší ještě něco – nostalgické kouzlo dávných časů

<p>Producentem sirupu číslo jedna je v USA stát Vermont.</p>

Producentem sirupu číslo jedna je v USA stát Vermont.

Reklama

Pro indiány byl javorový sirup pochoutkou. Však také inspiroval mnoho jejich legend. Reba Wilkinsonová z Muzea javoru v Nové Anglii vypráví tu nejrozšířenější: „Jeden z válečníků zasekl v hněvu tomahavk do javoru a šťáva vytékající ze stromu se náhodou smíchala ve vědru s vodou. Když v ní pak válečníkova manželka uvařila maso, překvapila všechny jeho sladká chuť a objev byl na světě.“ 

Historicky je doloženo, že se indiáni naučili získávat hustou sladkou tekutinu z kmenů určitých odrůd javoru dávno před příchodem Kolumba. První evropští osadníci dovednost převzali a zrodila se tradice, která dodnes přežívá hlavně v Kanadě a ve Spojených státech amerických. 

„Producentem číslo jedna v celé zemi je stát Vermont,“ hlásí hrdě Reba. Právě v této části Ameriky prý osadníci dokážou vylepšit a zefektivnit způsob získávání cenné suroviny. 

Sladký příchod jara 

Indiáni původně neměli kovové nádoby. Vařili proto cukr pomocí kamenů, které zahřívali na vysokou teplotu v ohni a pak je kladli přímo do surové šťávy zachycené z javorů do dřevěných a hliněných nádob. 

Osadníci rychle přišli na to, že bude snazší javorovou mízu zahřívat ve velkých kovových hrncích přímo nad ohněm. Celý proces přitom začíná v předjaří, kdy se cukrovarníci vydávají do lesů naříznout stromy a umístit na ně speciální nádoby. Musí se postupovat opatrně, aby se stromy trvale nepoškodily. 

TIP: Chléb Schüttelbrot: Křupavý poklad z Jižního Tyrolska

Každý z nich může dát v závislosti na stáří a síle 35–50 litů mízy. Nejlépe vytéká, když v noci mrzne a přes den se teplota pohybuje kolem 5 °C. Po několika dnech se šťáva shromáždí a začne se vařit. 

Za starých časů bývalo takové vaření první radostnou známkou jara po zimě – podílely se na něm celé rodiny, zpívalo se a veselilo. Dodnes se zachovala celá řada lidových písniček, z nichž mnohé javorový sirup oslavují. 

Výroba sirupu coby připomínka minulosti 

„Nic nevoní tak krásně jako kůlna nebo stodola, kde se vaří cukr,“ říká Reba Wilkinsonová a dodává: „Z dvaceti až padesáti litrů mízy se dá v závislosti na její cukernatosti získat litru sirupu.“ 

Produkce javorového sirupu představuje pro místní farmáře a chovatele skotu přivýdělek, nikoliv hlavní zdroj obživy. Přežívá ale jako připomínka dávných dob, které si Američané s nostalgií mírně idealizují. Jisté je, že málokterá pochoutka je tak typicky americká jako právě javorový sirup.

  • Zdroj textu: 100+1 zahraničních zajímavostí
  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články

Reklama

Reklama

Aktuální články

Markéta I. zvaná Norská panna (1283 až 1290), jež byla z matčiny strany vnučkou skotského krále, zemřela ve svých sedmi letech a její smrt způsobila ve Skotsku spory o následnictví a několik válek.

Historie

Na adresu Guida Grolleho bylo za uplynulé dva týdny odesláno kolem stovky pizz od různých podniků, které dělají rozvážky.

Revue

Mennonitský řád z americké Iowy zakazuje všem svým farmářům používat gumová kola. Mennonité z Kanady tak přísní nejsou a pneumatiky běžně používají.

Zajímavosti

Společnost Virgin Hyperloop One plánuje zavést hyperloop v Indii.

Věda

Při letmém spatření okapi byli první Evropané vzezřením a velikostí zvířete překvapeni. Fantazie pak zvířeti přisuzovala i mnohé rysy, které měly se skutečností pramálo společného

Příroda

Taínové odnesli příchod Evropanů mezi prvními.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907